• Посилання скопійовано

Отримання ТОВ дивідендів за МУК від дочірніх підприємств: що в обліку?

ТОВ отримує дивіденди за методом участі в капіталі (МУК) від своїх дочірніх підприємств (ТОВ). Як відобразити в бухобліку цю операцію? Чи підпадають вони під оподаткування? В який момент вони потраплять на 44 рахунок?

Відразу зазначимо, що рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" призначено для ведення обліку нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку.

За кредитом рахунку відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, за дебетом - збитки та використання прибутку.

На субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" відображаються розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді. Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із субрахунками 441 та/або 442 з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.

Отже, стає зрозумілим, що рахунок 44 буде лише в обліку платника, тобто, у юрособи, яка проводить нарахування та виплату дивідендів. Тож, отримані юрособою дивіденди ніяким чином не можуть потрапити на рахунок 44.

Отримані ТОВ дивіденди  за методом участі в капіталі від своїх дочірніх підприємств відображатимуться в бухобліку наступним чином (див. таблицю).

Таблиця

Бухгалтерський облік дивідендів за МУК у отримувача


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1.

Нарахування дивідендів

373

141

4000,00

2.

Отримання дивідендів

311

373

4000,00

При здійсненні на кожну дату балансу коригування балансової вартості фінінвестиції, то залежно від зміни власного капіталу об’єкта інвестування може відбуватися:

3.

Збільшення балансової вартості фінансових інвестицій, що веде до виникнення фінансового доходу

141

72

4000,00

4.

Списано дохід від участі в капіталі на фінансовий результат

72

792

4000,00

або

3.

Зменшення балансової вартості фінансових інвестицій, що спричиняє фінансові витрати

96

141

4000,00

Як бачимо, малодохідники в податковому обліку орієнтуються виключно на бухгалтерські правила. А от високодохідники (і малодохідники-добровольці) при розрахунку податку на прибуток повинні визначати різниці за пп. 140.4.1 та 140.5.3 ПКУ. Для цього сформований у бухгалтерському обліку фінансовий результат:

  • зменшують на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток або платників ЄП (незалежно від групи) за пп. 140.4.1 ПКУ;
  • збільшують на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні і спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації за пп. 140.5.3 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024141
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202455
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202424
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202447