• Посилання скопійовано

Облік товарних запасів ФОП виробником

ФОП на загальній системі займається виробництвом борошна, наданням послуг по доробці зернових. Продукцію продає частково за готівку (через РРО). Сушильні агрегати працюють на рідких ПММ. Має багато техніки та обладнання для ведення діяльності. Чи включать в облік ТЗ ПММ, запчастини для ремонту виробничих потужностей, інвентар, спецодяг?

Облік товарних запасів ведеться згідно з Порядком №496 у формі ведення обліку товарних запасів, наведених у додатку до цього Порядку.

Відповідно до пп. 5 п. 2 розд. ІІ Порядку №496:

  • у графі 7 «Надходження товару» відображається загальна вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару;
  • у графі 8 «Вибуття товару» - загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів (крім даних щодо продажу через реєстратор розрахункових операцій / програмний реєстратор розрахункових операцій).

Там же зазначено, що вибуттям товарів для цілей цього Порядку вважається:

  • продаж товарів з розрахунком в безготівковій формі, який здійснено у встановлених законодавством випадках без застосування реєстраторів розрахункових операцій / програмних реєстраторів розрахункових операцій;
  • внутрішнє переміщення товару між належними одній ФОП місцями продажу (господарськими об'єктами) та/або місцями зберігання;
  • знищення або втрата товару;
  • повернення товару постачальнику;
  • використання товарів на власні потреби;

З наведеного можемо зробити висновок, що ФОП, який займається виробництвом, має вести облік всіх товарних запасів, які він придбаває для використання у власній підприємницькій діяльності.

Тобто, в такому обліку потрібно відображати і ПММ, запчастини для ремонту виробничих потужностей, інвентар, спецодяг.

Про окремі особливості обліку товарних запасів у виробничій сфері ми писали тут.

 

Розглянемо, як платник ПДВ веде облік товарних запасів: з ПДВ чи без ПДВ

Прямої однозначної відповіді на це питання в Порядку №496 немає. Відсутні поки і роз’яснення податкової з цього питання.

Відповідно до пп. 5 п. 2 розд. ІІ Порядку №496:

  • у графі 7 «Надходження товару» відображається загальна вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару;
  • у графі 8 «Вибуття товару» - загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів (крім даних щодо продажу через реєстратор розрахункових операцій / програмний реєстратор розрахункових операцій).

Якщо читати наведені норми Порядку №496 буквально і розуміти формально, то загальна вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару, у графі 7 – це загальна вартість з урахуванням ПДВ. Адже в первинному документі загальна вартість зазначається з ПДВ.

Загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів, у графі 8 – це та вартість, яка зазначена у відповідному документі. Наприклад, якщо ФОП у документі на використання товарів на власні потреби, наприклад, у акті списання тощо, зазначив товар без ПДВ, то в цій графі зазначається сума без ПДВ. Якщо ФОП повертає товари постачальнику, в накладній на повернення він може зазначати товари разом з ПДВ. Тому в цьому разі в графі 8 потрібно зазначати товари з ПДВ.

Таким чином, за буквального розуміння, в графі 8 буде зазначатися вартість товару як з ПДВ, так і без ПДВ, залежно від того, як він зазначений у первинному документі.

Але повторимо ще раз: в Порядку №496 цей момент не роз’яснений, консультацій податкової на момент підготовки цього матеріалу, ще немає.

Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним звернутися до податкової за індивідуальною податковою консультацією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202545
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025129
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517