• Посилання скопійовано

Укомплектація кондиціонера

ТзОВ придбало кондиціонер, який складається з зовнішнього блоку (ціна 22 680,00 грн) і внутрішнього блоку (ціна 9720,00 грн). Як поставити на облік кондиціонер: це буде 1 основий засіб чи окремо по блоках? Як в бухгалтерському обліку відобразити такий основний засіб та до якої групи ОЗ віднести?

Для цілей бухобліку об'єкт  основних  засобів  -  це: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до ньогоконструктивно відокремлений предмет,  призначений  для  виконання  певних самостійних функцій; відокремлений   комплекс   конструктивно    з'єднаних    предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування,  приладдя,  керування та єдиний фундамент, унаслідок  чого  кожен  предмет може  виконувати свої функції,  а комплекс  -  певну  роботу  тільки  в  складі  комплексу,  а не самостійно; інший   актив,  що  відповідає  визначенню  основних засобів,   або   частина   такого   активу,    що    контролюється підприємством (п. 4 НП(С)БО 7).

Разом з цим, якщо один  об'єкт основних засобів складається з частин,  які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з  цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів – див. п. 4 НП(С)БО 7.

Отже, для цілей  бухобліку слід з’ясувати, чи можуть ці два блоки кондиціонеру працювати окремо або чи планується їх замінювати в різні строки. Якщо відповідь на обидва питання – «ні», то ці два блоки слід розглядати як цілісний об’єкт ОЗ – кондиціонер. При цьому вартісну межу між МНМА та ОЗ для цілей бухобліку підприємство встановлює самостійно, а належність кондиціонера до МНМА чи ОЗ визначається виходячи із загальної вартості всього кондиціонера: 22680 грн + 9720 грн = 32400 грн. Якщо вона перевищує межу, встановлену на підприємстві, то такий кондиціонер слід класифікувати як ОЗ.

Для цілей податкового обліку ОЗ, якщо ТОВ коригує фінрезультат, слід використовувати податковий термін відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ: основні засоби – це, зокрема, матеріальні активи, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

І якщо підприємство вирішить обліковувати два блоки як один об’єкт ОЗ,  то належність його до ОЗ для цілей податкового обліку слід визначати виходячи із загальної вартості всього кондиціонера: 22680 грн + 9720 грн = 32400 грн.

На практиці, у випадку придбання ОЗ частинами та при подальшому його визнанні одним об’єктом ОЗ, потрібно провести його укомплектацію. Для цього потрібно скласти акт укомплектації ОЗ (довільної форми), в якому підзвітна особа зазначає, що придбані за видатковою накладною від ... №... зовнішній блок і внутрішній блок являють собою один оcновний засіб, який буде називатися “Кондиціонер “...””.

Потім за видатковою накладною проводиться оприбуткування зовнішнього та внутрішнього блоків на субрахунок 1521. Далі на підставі акту укомплектування бухгалтер створює ОЗ “кондиціонер” на рахунку 106 (група 6 - інструменти, прилади, інвентар, меблі з мінімально допустимим строком корисного використання 4 роки для цілей податкового обліку. (пп. 138.3.3 ПКУ). Для цілей бухобліку цей строк визначається виключно на розсуд підприємства з урахуванням того, як воно збирається використовувати цей кондиціонер.

Після укомплектування вартість ОЗ становитиме 32400,00 грн.

В бухобліку зазначену операцію відображають наступними проведеннями:

№з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

- формування прибуткової накладної:

1.

Оприбуткування зовнішнього блоку

1521

631

22680,00

2.

Оприбуткування внутрішнього блоку

1521

631

9720,00

- проведення укомплектації ОЗ на підставі акту. Для цього спочатку потрібно створити картку в групі 6 з назвою “Кондиціонер “...”” та присвоєним інвентарним номером:

 

1.

Введення в експлуатацію зовнішнього блоку

106

1521

кількість 1 шт

22680,00

2.

Введення в експлуатацію внутрішнього блоку

106

1521

кількість 1 шт

9720,00

3.

Зняття зайвої одиниці на укомплектації кондиціонера (без суми, але кількість із знаком “-” 1, це потрібно для того, щоб утворився саме один об’єкт ОЗ (а не два, тобто зняти зайву “1”))

106

1521

кількість “-” 1 шт

0,00

Введення кондиціонеру в експлуатацію підтверджується Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів, за формою №ОЗ-1, у якому зазначається прийняте комісією рішення про віднесення кондиціонерів до групи 6 для цілей податкового обліку (у реквізиті «Висновок комісії»), а також про оприбуткування їх на субрахунок 106 – у графі 3 табличної частини

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:042
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0116
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579