При визнанні нематеріального активу потрібно з'ясувати, чи отримуватиме підприємство економічні вигоди від його використання та чи може бути такий актив ідентифіковано. Облік НА залежить від природи виникнення активу. Також від джерела появи залежить і документальне оформлення.
Необоротний актив можна придбати, самостійно створити або отримати як внесок до статутного капіталу юрособи (майнові права інтелектуальної власності можуть бути вкладом до статутного капіталу юридичної особи (ч. 3 ст. 424 ЦКУ).
Основними нормативними документами, якими слід користуватися суб'єктам господарської діяльності у питаннях, пов'язаних із нематеріальними активами, є ЦКУ, Закон про авторське право і суміжні права, П(С)БО 8 та Методрекомендації №1327.
Перш ніж зарахувати актив на баланс, потрібно пересвідчитися, що такий об'єкт відповідає ознакам нематеріального активу. Для цього, зокрема, аналізуються ознаки нематеріального активу.
Нематеріальний актив — немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований (п. 4 НП(С)БО 8)
Серед груп об’єктів НА, передбачених НП(С)БО 8, є авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп'ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті.
Відеоролик за своїми характеристиками — це аудіовізуальний твір, який охороняється як об’єкт інтелектуальної власності. У свою чергу використання (демонстрація) ролика є однією із форм використання майнових прав на цей об’єкт.
Відповідно до п. 6 НП(С)БО 8 створений НА відображається в балансі, якщо виконуються такі умови:
- є імовірність одержання майбутніх економічних вигід, пов’язаних з його використанням;
- можна достовірно визначити вартість НА.
Якщо НА не відповідає зазначеним критеріям визнання, то витрати, пов’язані з його придбанням чи створенням, визнаються витратами того звітного періоду, протягом якого їх було здійснено, без визнання таких витрат у майбутньому як нематеріального активу (п. 8 НП(С)БО 8).
В даному випадку, на нашу думку, створений відеоролик відповідає ознакам НА, якщо він створюється для отримання плати за надання права його використання (тобто для отримання економічних вигід). Якщо таке право надається на певний строк, після якого ролик вже не буде використовуватися, то цей строк і буде строком корисного використання даного НА.
Вартість створеного ролика можна достовірно визначити за сумою понесених витрат на його створення – п. 17 НП(С)БО 8.
Якщо плата за використання ролика компанією Б не передбачається, то такий ролик не є активом для компанії А і витрати на його створення списуються до складу витрат звітного періоду. Оскільки економічних вигід в цьому випадку немає, то рахунок витрат буде 949.
Тобто облік такого активу, як створений відеоролик, у компанії А залежить від того, на яких умовах він переданий для використання компанією Б і яка доля ролика після закінчення строку його використання компанією Б.
На нашу думку, в даному випадку створений відеоролик товаром чи готовою продукцією не є.
Підсумуємо:
- якщо використання ролика компанією Б є тимчасовим і платним, при цьому право власності на ролик до компанії Б не переходить, то у компанії А цей ролик визнається нематеріальним активом;
- строк корисного використання (а відтак, і амортизації) такого НА залежить від строку, протягом якого цей ролик буде придатний для використання. Якщо він буде використовуватись тільки компанією Б, то строк амортизації НА буде дорівнювати строку використання ролика компанією Б. Якщо після закінчення використання ролика компанією Б його можна буде використовувати далі, то строк корисного використання НА буде відповідно збільшений.
- Якщо плата за використання ролика компанією Б не передбачається і він більше не буде використовуватись іншим чином, то він не визнається НА, а витрати на його створення мають бути списані до складу інших операційних витрат звітного періоду (рах. 949).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити