Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Страхове відшкодування "єдинником" ІV групи: облік та оподаткування

Фермерське господарство (платник ЄП ІV групи, платник ПДВ) застрахували посіви кукурудзи. Внаслідок настання страхового випадку (погодні умови) складено страховий акт і отримано на рахунок страхове відшкодування. Який облік та оподаткування?

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню (п. 21 НП(С)БО 15).

Відповідно до ст. 4 Закону про бухоблік, доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи (ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік).

З наведених норм чинного бухгалтерського законодавства випливає, що дохід від страхового відшкодування відображається в бухгалтерському обліку сільгосппідприємства на дату складання страхового акта, який в контексті розглядуваної ситуації виступає первинним документом, адже фіксує суму страхового відшкодування, яке підлягає отриманню.

Нарахування доходу відображають бухгалтерським проведенням: Дт 375 Кт 746.

Подальше отримання відшкодування на рахунок відображають проведенням: Дт 311 Кт 375.

 

ЄП групи IV

Отримане страхове відшкодування не впливає на об’єкт оподаткування ЄП групи IV.

Поряд з цим, отримане відшкодування збільшить загальну суму отриманого доходу (в рядку 2 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва) і, відтак, зменшить частку сільгосптоваровиробництва відповідного звітного року, яка наводитиметься в рядку 5 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва за такий рік. Якщо розмір сільгоспчастки буде менше 75%, сільгосппідприємство наступного року не зможе перебувати на ЄП групи 4.

 

ПДВ

Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.13, ЗІР: «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?».

Податкова відповідає, що згідно з пп. 196.1.3 ПКУ операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов’язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

На підставі цієї норми ПКУ податкова висновує, що виплата страховою компанією страхових платежів не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 ***

Читайте також: Страхове відшкодування: облік і оподаткування

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
4 група ЄП , Єдиний податок , Страхування , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі