• Посилання скопійовано

Собівартість послуг при виконанні працівником різних робіт

Працівник протягом дня виконує різні роботи, як робить платник ремонт техніки, так і продає техніку, виїжджаючи до замовників. На які рахунки списувати пальне, витрати на телефон, зарплату працівника?

Витрати, пов’язані із збутом товарів, відносять до витрат на збут (п. 19 НП(С)БО 16), тобто, відображають на рахунку 93.

Витрати, пов’язані із здійсненням платного ремонту, відносять до собівартості послуг ремонту. Виробнича собівартість таких послуг включає прямі витрати (матеріальні, на оплату праці) і змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати (п. 11 НП(С)БО 16).

Витрати собівартості відображають на рахунку 23.

Прямі витрати - витрати, що можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом (п. 4 НП(С)БО 16).

Відповідно, загальновиробничі витрати (ЗГВ) – витрати, які не можуть бути прямо віднесені до конкретного об’єкта витрат і які між різними об’єктами потрібно розподіляти.

В розглядуваній ситуації витрати, включаючи зарплату працівника, не можна прямо віднести до конкретного об’єкта витрат – на рахунок 23 (собівартість платного ремонту техніки) чи 93 (витрати на продаж техніки). А тому такі витрати є ЗГВ. Обліковують ЗГВ на рахунку 91. Тобто, всі наведені витрати, включаючи зарплату працівника, відносять на рахунок 91.

Потім ці витрати розподіляють на рахунки 23 і 93.

Особливості розподілу ЗГВ наведені в п. 16 і в додатку 1 до НП(С)БО 16.

Там зазначено, що ЗГВ розподіляють згідно бази розподілу. Таку базу підприємство має обрати самостійно і закріпити власною обліковою політикою. Наприклад, в розглядуваній ситуації базою може бути обсяг діяльності (розмір доходу від відповідної діяльності – платного ремонту та продажу техніки і запчастин) тощо.

Окрім того, зазначені витрати підприємство має окремо поділити на змінні та постійні, розподіляючи їх окремо.

Приклад розподілу наведено в додатку 1 до НП(С)БО 16.

Детально про розподіл ми писали тут.

 ***

Читайте також: Загальновиробничі витрати в обліку

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025657
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541