• Посилання скопійовано

Облік господарських операцій з ремонту основних засобів

Яка кореспонденція рахунків для операцій: купівля та встановлення вікон та дверей, встановлення воріт в виробничий цех, заміна електропроводки власними силами, встановлення колючого дроту власними силами?

Кореспонденція рахунків залежить від характеру операцій, в межах яких відбуваються названі події.

Зокрема, до якого об’єкта витрат вони відносяться та з якою метою здійснюються – з метою поточного чи капітального ремонту тощо.

Витрати, пов’язані з поліпшенням об'єкта ОЗ, – це модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта. Відповідно до п. 14 НП(С)БО 7 такі витрати збільшують первісну вартість ОЗ, причому незалежно від того, чи вони здійснюються перед його введенням в експлуатацію, чи під час експлуатації.

Пунктом 15 НП(С)БО 7 встановлено правило обліку поточних ремонтів ОЗ – витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта в робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат. Рахунок витрат залежить від того, в якій сфері діяльності підприємства використовується ОЗ.

Більш докладно про ремонти та модернізацію ОЗ ми писали тут.

Отже, якщо вказані операції виконуються з метою поліпшення об’єктів ОЗ, вони відносяться до капітальних інвестицій і збільшують первісну вартість поліпшених ОЗ. Якщо вони не призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання відповідних об’єктів, відповідні витрати включаються до витрат звітного періоду.

Також можливий варіант створення нового об’єкта ОЗ. Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7, якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів. Про цей момент варто згадати, якщо певні об’єкти складаються з окремих частин, які можуть бути замінені незалежно від інших частин. Наприклад, встановлені ворота можуть бути визнані окремим ОЗ, якщо строк їх корисного використання буде інший, ніж строк використання приміщення виробничого цеху. Якщо колючий дріт виконує окрему функцію (це окрема огорожа тощо), він теж може бути визнаний новим об’єктом ОЗ.

 

Можливі схеми обліку операцій показано в таблиці.

Зміст операції

Дт рахунку

Кт рахунку

Оприбутковано будівельні та інші матеріали (вікна, двері, ворота, проводка, дріт тощо) від постачальника

205

209

631

Податковий кредит з ПДВ

644

631

Встановлення вікон, дверей, воріт, заміна електропроводки, встановлення колючого дроту визнано поліпшенням існуючого ОЗ, на якому здійснено ці операції

 

 

Списано встановлені матеріали (вікна, двері та ін.) та понесено інші матеріальні витрати та витрати МШП (за наявності)

152

205

209

інші субрахунки рах. 20

22

Понесено витрати на встановлення –  заробітна плата, амортизація ОЗ, комунальні та інші витрати

152

661, 651, 13, 631

збільшено первісну вартість поліпшеного ОЗ (приміщення) – на загальну суму витрат, акумульованих на субрах. 152

103

152

Встановлення вікон, дверей, воріт, заміна електропроводки, встановлення колючого дроту визнано поточним ремонтом існуючого об’єкта ОЗ. Рахунок витрат обирається в залежності від того, для яких цілей використовується приміщення. Зокрема, встановлення воріт у виробничий цех – Дт 23, а решта операцій – залежно від призначення приміщень

23, 91, 92, 93, 94

205, 209, інші субрахунки рах. 20, 22, 661, 651, 13, 631

Створення нового об’єкта ОЗ – ворота, огорожа з колючого дроту

 

 

списано вартість витрачених ТМЦ (ворота, дріт, інші матеріали, МШП)

152

205

209

інші субрахунки рах. 20

22

Понесено витрати на встановлення – МШП, заробітна плата, амортизація ОЗ, комунальні та інші витрати

152

661, 651, 13, 631

Сформовано новий об’єкт ОЗ – ворота, огорожа

109

152

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442