• Посилання скопійовано

Облік господарських операцій з ремонту основних засобів

Яка кореспонденція рахунків для операцій: купівля та встановлення вікон та дверей, встановлення воріт в виробничий цех, заміна електропроводки власними силами, встановлення колючого дроту власними силами?

Кореспонденція рахунків залежить від характеру операцій, в межах яких відбуваються названі події.

Зокрема, до якого об’єкта витрат вони відносяться та з якою метою здійснюються – з метою поточного чи капітального ремонту тощо.

Витрати, пов’язані з поліпшенням об'єкта ОЗ, – це модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта. Відповідно до п. 14 НП(С)БО 7 такі витрати збільшують первісну вартість ОЗ, причому незалежно від того, чи вони здійснюються перед його введенням в експлуатацію, чи під час експлуатації.

Пунктом 15 НП(С)БО 7 встановлено правило обліку поточних ремонтів ОЗ – витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта в робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат. Рахунок витрат залежить від того, в якій сфері діяльності підприємства використовується ОЗ.

Більш докладно про ремонти та модернізацію ОЗ ми писали тут.

Отже, якщо вказані операції виконуються з метою поліпшення об’єктів ОЗ, вони відносяться до капітальних інвестицій і збільшують первісну вартість поліпшених ОЗ. Якщо вони не призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання відповідних об’єктів, відповідні витрати включаються до витрат звітного періоду.

Також можливий варіант створення нового об’єкта ОЗ. Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7, якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів. Про цей момент варто згадати, якщо певні об’єкти складаються з окремих частин, які можуть бути замінені незалежно від інших частин. Наприклад, встановлені ворота можуть бути визнані окремим ОЗ, якщо строк їх корисного використання буде інший, ніж строк використання приміщення виробничого цеху. Якщо колючий дріт виконує окрему функцію (це окрема огорожа тощо), він теж може бути визнаний новим об’єктом ОЗ.

 

Можливі схеми обліку операцій показано в таблиці.

Зміст операції

Дт рахунку

Кт рахунку

Оприбутковано будівельні та інші матеріали (вікна, двері, ворота, проводка, дріт тощо) від постачальника

205

209

631

Податковий кредит з ПДВ

644

631

Встановлення вікон, дверей, воріт, заміна електропроводки, встановлення колючого дроту визнано поліпшенням існуючого ОЗ, на якому здійснено ці операції

 

 

Списано встановлені матеріали (вікна, двері та ін.) та понесено інші матеріальні витрати та витрати МШП (за наявності)

152

205

209

інші субрахунки рах. 20

22

Понесено витрати на встановлення –  заробітна плата, амортизація ОЗ, комунальні та інші витрати

152

661, 651, 13, 631

збільшено первісну вартість поліпшеного ОЗ (приміщення) – на загальну суму витрат, акумульованих на субрах. 152

103

152

Встановлення вікон, дверей, воріт, заміна електропроводки, встановлення колючого дроту визнано поточним ремонтом існуючого об’єкта ОЗ. Рахунок витрат обирається в залежності від того, для яких цілей використовується приміщення. Зокрема, встановлення воріт у виробничий цех – Дт 23, а решта операцій – залежно від призначення приміщень

23, 91, 92, 93, 94

205, 209, інші субрахунки рах. 20, 22, 661, 651, 13, 631

Створення нового об’єкта ОЗ – ворота, огорожа з колючого дроту

 

 

списано вартість витрачених ТМЦ (ворота, дріт, інші матеріали, МШП)

152

205

209

інші субрахунки рах. 20

22

Понесено витрати на встановлення – МШП, заробітна плата, амортизація ОЗ, комунальні та інші витрати

152

661, 651, 13, 631

Сформовано новий об’єкт ОЗ – ворота, огорожа

109

152

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202533
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025292
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025134
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202534
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202530