• Посилання скопійовано

Повернення ОЗ за гарантією: як облікувати?

У листопаді 2020 р. підприємство придбало ОЗ, ввело в експлуатацію. Але згодом виник гарантійний випадок, внаслідок чого постачальник повертає суму оплати, а підприємство повертає ОЗ. Як це відобразити в обліку підприємства?

Бухгалтерський облік

На нашу думку, повернення підприємством ОЗ постачальнику і отримання від постачальника коштів не є операцією продажу підприємством ОЗ. 

Підприємство виводить таке ОЗ з експлуатації і сторнує операцію з придбання такого ОЗ датою повернення постачальнику (або визнає дебіторську заборгованість постачальника). Тоді ж сторнується і податковий кредит, який виник при придбанні цього ОЗ.

Єдине складне запитання виникає щодо зносу цього ОЗ. Адже, придбавши ОЗ і ввівши його в експлуатацію, підприємство в загальному порядку нараховувало амортизацію і визнавало при цьому витрати. 

Якщо ОЗ повертається, то постачальник повертає всю сплачену за нього суму. Тобто, по суті, операція з придбання такого ОЗ анулюється. Але ж підприємство вже встигло частково використати цей ОЗ у власній господарській діяльності і навіть, можливо, отримати з цього дохід. Отже, на нашу думку, підстав зменшувати раніше нараховану амортизацію і визнані за нею витрати немає. Таке нарахування не було помилковим, воно здійснювалося на законних підставах і стандарти бухобліку не вимагають сторнування такої амортизації. 

Але оскільки постачальник компенсує всю вартість ОЗ, а не тільки залишкову вартість, різницю між сумою компенсації і залишковою вартістю, на наш погляд, потрібно урівноважити відображенням доходу (на субрахунку 719).

З урахуванням наведеного вище, операцію повернення можна відобразити такими бухгалтерськими проведеннями:

  • Дт 131 Кт 10 – списано суму нарахованої амортизації ОЗ;
  • Дт 377 Кт 10 – списано залишкову суму ОЗ;
  • Дт 377 Кт 719 – заборгованість постачальника перед підприємством збільшується на суму нарахованої амортизації;
  • Дт 311 Кт 377 – отримано кошти від постачальника;
  • Дт 641 Кт 631 – відкориговано ПК з ПДВ способом сторно.

 

Податок на прибуток (з податковими різницями)

Придбані ОЗ у загальному порядку амортизувалися підприємством як в бухгалтерському, так і в податковому обліку. Таким чином, підприємство коригувало фінрезультат до оподаткування на «амортизаційні» податкові різниці за ст. 138 ПКУ.

Далі відбувається повернення такого ОЗ постачальнику. І з точки зору оподаткування повернення ОЗ цілком вписується у поняття продажу товару з пп. 14.1.202 ПКУ. Не забуваємо, що для оподаткування треба застосовувати ті визначення термінів, які наведено в ПКУ. І тільки, якщо їх в ПКУ не буде, застосовуються визначення термінів з іншого законодавства. 

А тому, на наш погляд, повернення для цілей податку на прибуток і, зокрема, «амортизаційних» податкових різниць слід розглядати як продаж ОЗ:

  • на суму залишкової вартості за даними бухобліку фінрезультат до оподаткування збільшується (пп. 138.1 ПКУ);
  • на суму залишкової вартості, розрахованої з урахуванням пп. 138.3 ПКУ, фінрезультат до оподаткування зменшується (пп. 138.2 ПКУ).

 

ПДВ

У разі повернення ОЗ підприємство покупець повинно відкоригувати ПК з ПДВ в загальному порядку згідно з нормами пп. 192.1 ПКУ.

Причому підприємство зменшує ПК в періоді коригування незалежно від того, чи склав постачальник РК і чи зареєстрував він його в ЄРПН. За умови, що на дату коригування ТОВ зареєстроване платником ПДВ і визнавало ПК під час придбання ОЗ (пп. 192.1.1 ПКУ).

 

У якому місяці треба провести таке зменшення? У місяці повернення ОЗ чи отримання коштів від постачальника? 

Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.04, «ЗІР»: «Як в податковому обліку з ПДВ продавця/покупця відображається операція з повернення покупцем частини товарів, кошти за які залишаються у продавця та зараховуються/не зараховуються в рахунок оплати за іншою поставкою товарів?».

Податкова відповідає, що у разі, якщо на дату повернення частини товарів сума оплати за них не зараховується в рахунок оплати іншого товару, а повертається покупцю, то РК складається на дату повернення коштів.

Тобто, постачальник складає РК на дату завершальної операції. Тому, якщо навпаки спершу повернена оплата від постачальника, а потім повернено ОЗ, то РК складається на дату повернення ОЗ. 

На думку автора, цю ж логіку має застосовувати і покупець (ТОВ). І саме в періоді завершальної операції слід зменшити ПК в декларації з ПДВ. 

Але оскільки чітко в ПКУ момент складання РК для таких ситуацій не визначений, для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04193
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528