• Посилання скопійовано

Облік емфітевзису строком на 50 років, якщо платіж здійснюється одноразово

Як вести облік права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису), якщо договір укладено з фізособою строком на 50 років, а платіж здійснюється одноразово за весь строк?

Право емфітевзису є видом речових прав на сільськогосподарські земельні ділянки. Нормативне обґрунтування емфітевзису значно вужче від законодавчого регулювання відносин оренди. Відносини щодо емфітевзису врегульовані главою 33 ЦКУ.

Суб'єктами емфітевзису є власник земельної ділянки та особа, яка виявила бажання користуватися нею для сільськогосподарських потреб (землекористувач, емфітевт). Стороною відносин емфітевзису не може бути особа, якій земельна ділянка надана на умовах постійного користування чи на умовах оренди, тому що у ч. 1 ст. 407 ЦКУ йдеться тільки про власника земельної ділянки.

Відповідно до ст. 408 ЦКУ строк договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб встановлюється договором і для земельних ділянок державної або комунальної власності не може перевищувати 50 років. За умовами запитання власником землі є фізична особа, тож договір може бути безстроковим.

Право емфітевзису, аналогічно до інших прав користування майном, згідно з НП(С)БО 8 “Нематеріальні активи”, визнається нематеріальним активом.

Якщо договір емфітевзису укладений на певний строк, то такий НМА амортизується протягом такого строку.

Якщо ж договір емфітевзису є безстроковим, що не суперечить чинному законодавству, право на користування землею визнається нематеріальним активом із невизначеним строком корисного використання. Такі нематеріальні активи, згідно із НП(С)БО 8, амортизації не підлягають.

 

ПДФО та військовий збір

Для цілей оподаткування ПДФО береться до уваги лише відплатний договір емфітевзису. Доходи за таким договором окремо не зазначені у п. 164.2 ПКУ. На нашу думку, їх слід віднести до сум винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (договір емфітевзису є таким договором) – пп. 164.2.2 ПКУ.

Доходи фізособи від договору строкового емфітевзису оподатковуються за правилами, визначеними п. 170.1 ПКУ.

Відповідно до пп. 170.1.1 ПКУ податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Як зазначено у пп. 170.1.4 ПКУ, доходи фізособи від емфітевзису оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п.  167.1 ПКУ. Ставка ПДФО становить 18% згідно п. 167.1 ПКУ. Разом з ПДФО сплачується і військовий збір за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

У додатку 4ДФ ця виплата відображається з ознакою доходу 195 – див. довідник тут https://services.dtkt.ua/catalogues/other_dov/79

 

Облік емфітевзису, коли визначено строк дії договору емфітевзису, емфітевзис є платним, платежі здійснюються одноразово

Зміст операції

Дт

Кт

Після  державної  реєстрації  відображено  отримані  права користування земельною ділянкою на умовах емфітевзису – на загальну суму зобов’язань, визначену договором емфітевзису

154

685

Права користування введено в експлуатацію як НМА

122

154

Нараховано  амортизацію  на  права  користування  земельною

ділянкою – щомісячно протягом строку дії договору

23, 91

133

Утримано ПДФО та військовий збір з платежу за договором емфітевзису

685

641, 642

Здійснено платіж власнику земельної ділянки за договором емфітевзису

685

311, 301

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384