Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Безнадійна дебіторська заборгованість: як облікувати?

Згідно з постановою про повернення виконавчого документа стягувачу, державним виконавцем встановлено, що у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення. Підприємством ця постанова не оскаржена. Чи має право підприємство списати цей борг? Якщо так, то як відобразити в обліку?

Чи має право підприємство списати цей борг?

Так, має. І ось чому:

Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість (п. 4 НП(С)БО 10):

  1. щодо якої є впевненість про її неповернення боржником або
  2. за якою минув строк позовної давності.

Безнадійна дебіторська заборгованість списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат чи на зменшення величини резерву сумнівних боргів (якщо підприємство створювало такий резерв).

Якщо підприємство отримало постанову про повернення виконавчого документа, і підприємство не планує надалі оскаржувати таку постанову чи застосовувати якісь інші заходи стягнення, значить, воно впевнене про неповернення боржником боргу. А, значить, це є підставою для списання заборгованості.

Оформити таке списання можна наказом керівника, додатком до якого буде постанова.

Або рішення про списання може прийняти спеціальна комісія, призначена для такого випадку керівником підприємства. Рішення комісія оформляє протоколом, до якого додатком йде постанова про повернення виконавчого документа. Керівник затверджує таке рішення (протокол). Тоді затверджений протокол з доданою постановою будуть підставою для списання.

Окрім того, списання може бути здійснено на підставі рішення інвентаризаційної комісії. Оформляється аналогічно, як зазначено вище.

 

Як відобразити списання безнадійної дебіторської заборгованості в обліку?

Це питання ми розглядали, наприклад, тут, тут.

Якщо підприємство коригує фінрезультат з метою оподаткування, йому потрібно з’ясувати, чи є така заборгованість безнадійною для податкових цілей. Більш докладно про це  - тут.

Зокрема, безнадійною є прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості.

Про те, як коригувати фінрезультат на  безнадійну заборгованість в податковому обліку, ми писали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі