• Посилання скопійовано

Безнадійна дебіторська заборгованість: як облікувати?

Згідно з постановою про повернення виконавчого документа стягувачу, державним виконавцем встановлено, що у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення. Підприємством ця постанова не оскаржена. Чи має право підприємство списати цей борг? Якщо так, то як відобразити в обліку?

Чи має право підприємство списати цей борг?

Так, має. І ось чому:

Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість (п. 4 НП(С)БО 10):

  1. щодо якої є впевненість про її неповернення боржником або
  2. за якою минув строк позовної давності.

Безнадійна дебіторська заборгованість списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат чи на зменшення величини резерву сумнівних боргів (якщо підприємство створювало такий резерв).

Якщо підприємство отримало постанову про повернення виконавчого документа, і підприємство не планує надалі оскаржувати таку постанову чи застосовувати якісь інші заходи стягнення, значить, воно впевнене про неповернення боржником боргу. А, значить, це є підставою для списання заборгованості.

Оформити таке списання можна наказом керівника, додатком до якого буде постанова.

Або рішення про списання може прийняти спеціальна комісія, призначена для такого випадку керівником підприємства. Рішення комісія оформляє протоколом, до якого додатком йде постанова про повернення виконавчого документа. Керівник затверджує таке рішення (протокол). Тоді затверджений протокол з доданою постановою будуть підставою для списання.

Окрім того, списання може бути здійснено на підставі рішення інвентаризаційної комісії. Оформляється аналогічно, як зазначено вище.

 

Як відобразити списання безнадійної дебіторської заборгованості в обліку?

Це питання ми розглядали, наприклад, тут, тут.

Якщо підприємство коригує фінрезультат з метою оподаткування, йому потрібно з’ясувати, чи є така заборгованість безнадійною для податкових цілей. Більш докладно про це  - тут.

Зокрема, безнадійною є прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості.

Про те, як коригувати фінрезультат на  безнадійну заборгованість в податковому обліку, ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202515
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202539
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202517
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025225
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 751