• Посилання скопійовано

Чи нараховується амортизація на ОЗ передані в оренду?

Підприємство придбало мережеву електростанцію і планує надавати її в оренду фізособі. Чи має право орендодавець вводити її в експлуатацію в обліку та нараховувати амортизацію, якщо її фактичне розміщення здійснюватиметься на території орендаря (дозволи на експлуатацію отримує також орендар)?

Цій консультації більше 3-х років. Українське законодавство складне і мінливе, тож на даний момент редакція не гарантує її 100% актуальність. У разі сумнівів скористайтесь пошуком, щоб читати свіжіші статті і консультації, або зверніться за допомогою до нашого ШІ-консультанта.

Згідно з пп. 23 П(С)БО 7, нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

При цьому, як встановлено пп. 24 П(С)БО 7, при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:

  • очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • фізичний та моральний знос, що передбачається;
  • правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання. Введення в експлуатацію оформлюється актом введення ОЗ в експлуатацію за формою №ОЗ-1.

Зокрема, надання в оренду основних засобів, це є діяльністю підприємства і відповідно експлуатацією таких ОЗ саме їх власником, а не орендарем. Тобто для підприємства власника експлуатацією такого ОЗ буде надання його в оренду, а не фактичне використання за призначенням.

Отже переданий в оренду об’єкт обліковується у складі необоротних активів орендодавця (п. 16 П(С)БО 14). Амортизацію переданих в оренду необоротних активів орендодавець нараховує за правилами, встановленими для таких активів, тобто амортизаційні відрахування відображають за кредитом рахунку 13.

Нараховану амортизацію орендодавець включає до складу витрат. У разі, якщо надання необоротних активів в оренда є основним видом діяльності, то суми нарахованої амортизації відображають за дебетом рахунку 23, а потім списують ці суми на рахунок 903. Якщо оренда не є основним видом діяльності, то амортизацію включають до складу інших операційних витрат за дебетом рахунку 949.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік послуги з нестандартного приєднання до електромереж у 2026 році
    Юрособа в 2026 році уклала публічний договір з оператором системи розподілу про нестандартне приєднання до електричних мереж «під ключ», за яким після введення в експлуатацію зовнішніх електромереж право власності на збудовані мережі переходить до оператора. Чи правомірно відображати в бухобліку отримання послуги з нестандартного приєднання?
    Сьогодні 11:0617
  • Наказ про річну інвентаризацію у 2026 році: зразок із двома комісіями
    Потрібен зразок наказу про проведення річної інвентаризації із затвердженням складу двох комісій: для інвентаризації основних засобів, МНМА та матеріальних цінностей, а також для інвентаризації розрахунків і залишків грошових коштів
    Сьогодні 10:4434
  • Місячний шляховий лист у 2026 році: ризики ДПС і як їх уникнути? (аудіоверсія)
    На підприємстві наказом затверджено ведення місячного шляхового листа для одного автомобіля, яким користуються директор і працівники під час службових поїздок по Україні. Які податкові ризики виникають при такому підході з боку контролюючих органів та які практичні рекомендації дозволять їх мінімізувати, зберігаючи місячну форму обліку?
    05.05.2026375
  • Придбання автомобіля в лізинг: що в обліку?
    Підприємство придбало автомобіль у лізинг. 50% його вартості сплачено власними коштами. До моменту повної оплати право власності на автомобіль належить лізингодавцю. Як підприємству відобразити таку операцію в бухобліку? Чи потрібно вводити автомобіль в експлуатацію?
    05.05.202642
  • Які наслідки прийняття рішення про достроковий продаж ОВДП?
    Підприємство придбало ОВДП 30.03.2026 р. Їх розміщення відбулося протягом лютого - березня 2026 р. Дата погашення - 24.03.2027 р. У разі прийняття рішення про достроковий продаж частини ОВДП до дати їх погашення, якими документами слід оформити таке рішення та які наслідки в обліку?
    04.05.202623