• Посилання скопійовано

Система відеонагляду орендованих ОЗ: як відобразити в бухобліку?

Підприємство придбало та змонтувало обладнання для влаштування системи відеонагляду на складах, які воно орендує. Загальна сума понесених витрат - 24 тис. грн, але окремі складові (відеокамери, комутатори тощо) коштують не більше 3 тис. грн кожна. Як облікувати здійснені витрати? На якому субрахунку?

Єдиного підходу до обліку таких витрат немає.

Їх можна облікувати як:

1. окремий об’єкт ОЗ чи МНМА (система відеонагляду);

2. кожна складова окремий об’єкт необоротних активів;

3. поліпшення орендованих складів.

Така думка випливає з визначення поняття об’єкт ОЗ (див. п. 4 П(С)БО 7):

  • закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;  
  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; 
  • відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;   
  • інший актив, що відповідає визначенню ОЗ, або частина такого активу, що контролюється підприємством.

З наведених варіантів обліку витрат підприємство має обрати той, який вважає для себе прийнятнішим. Далі розглядаємо детальніше кожен обліковий варіант.

 

Облік в складі ОЗ

З нашого погляду, найдоречніше в наведеній ситуації відобразити систему відеонагляду окремим об’єктом ОЗ – системою відеонагляду. Такі системи зараховуються на баланс на субрахунок 104 «Машини та обладнання».

Тобто, спершу всі витрати на влаштування системи відображають у складі капітальних інвестицій на субрахунку 152, а потім зараховують на баланс (Дт 104 Кт 152).

 

Облік у складі МНМА

Поряд з цим, відповідно до пп. 5.2 П(С)БО 7 підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА. В податковому обліку така ознака встановлена на рівні 20 000 грн (див. пп. 14.1.138 ПКУ). Для уніфікації з податковим обліком більшість підприємств встановлюють своєю обліковою політикою саме таку ознаку в бухгалтерському обліку.

Хоча ніщо не заважає підприємству встановити вартісну ознаку в бухгалтерському обліку в більшому розмірі, наприклад, 25 000 грн. У такому разі система відеонагляду вартістю 24 000 грн потрапить до складу МНМА. Відтак, витрати на таку систему обліковують спершу на субрахунку 153, а потім зараховують на баланс до складу МНМА: Дт 112 Кт 153.

Поряд з цим, підприємство може облікувати кожну складову системи відеонагляду окремим об’єктом МНМА, за умови, що вартісна ознака предметів встановлена, і наведені складові менше такої встановленої ознаки. Наприклад, якщо кожна складова коштує менше 3 000 грн, а вартісна ознака визначена в розмірі 20 000 грн.

 

Облік в складі поліпшень орендованого об’єкта ОЗ

Відповідно до п. 8 П(С)БО 14, затрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів. Також це рішення може прийматись тоді, коли систему відеонагляду не планується відкремлювати від орендованого приміщення, тобто вона не розглядається як окремий об’єкт ОЗ, який може бути використаний в інших приміщеннях тощо.

Тоді такі витрати спершу відображають у складі капітальних інвестицій на субрахунку 153, а потім зараховують на баланс: Дт 117 Кт 153 з подальшим нарахуванням амортизації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    Сьогодні 16:099
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202572
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025156
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250