• Посилання скопійовано

Облік коштів, які надходять для сплати комунальних послуг в ОСББ

ОСББ створено у 2020 році. У будинку квартири продані не всі, частину з них забудовник надав мешканцям в оренду. Комунальні послуги вони сплачують забудовнику, а забудовник згідно з актом виконаних робіт і рахунком на оплату повертає вартість цих послуг на рахунок ОСББ. Як обліковувати такі операції?

Основні джерела грошових надходжень ОСББ перелічено у ст. 21 Закону про ОСББ.

До них належать:

  • залишки коштів на утримання та ремонт багатоквартирного будинку на рахунках особи, яка здійснювала управління таким будинком до створення ОСББ;
  • внески і платежі співвласників;
  • кошти, отримані ОСББ у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку;
  • кошти, отримані об’єднанням як відшкодування за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг та призначені житлові субсидії;
  • кошти та майно, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об’єднання;
  • добровільні майнові, у тому числі грошові, внески фізичних і юридичних осіб;
  • кошти, отримані на умовах кредиту або позики;
  • кошти державного та/або місцевого бюджетів, отримані на підставі спільного фінансування для утримання, реконструкції, реставрації, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирного будинку;
  • пасивні доходи;
  • доходи від діяльності заснованих ОСББ юридичних осіб, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання;
  • кошти, отримані з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання.

Нарахування (надходження) коштів цільового призначення відображаються за кредитом субрахунку 484, а за дебетом цього субрахунку – використання сум цільового фінансування, а також визнання їх доходом і повернення невикористаних сум. Цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, у яких будуть понесені витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування (а саме – оплата комунальних послуг) – див. пп. 17 і 18 П(С)БО 15.

Проте все вищевказане стосується саме фінансування діяльності самого ОСББ, а при отриманні транзитних коштів від мешканців або від забудовника для оплати житлово-комунальних послуг ОСББ є проміжною ланкою між платниками та підприємствами — постачальниками житлово-комунальних послуг. Тому вищенаведена схема до таких платежів не застосовується, вони відображаються як транзитні кошти на субрахунку 377:

  • заборгованість платників (мешканців чи забудовника) з плати за комунальні послуги: Дт 377 (в розрізі платників) Кт 631 (в розрізі постачальників послуг);
  • отримано кошти від платників: Дт 301, 311 Кт 377;
  • сплачено кошти постачальникам житлово-комунальних послуг: Дт 631 Кт 311.

Якщо ОСББ належить до неприбуткових організацій, воно подає звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.  Оскільки отримані кошти не визнаються доходами або витратами, вони не потрапляють у рядки цього звіту. У цей звіт потрапляє лише фінансування ОСББ та його використання.

Залишки заборгованостей на субрахунках 377, 631, що є в наявності на дату балансу, відображаються лише у балансі – відповідно в рядках 1155 та 1615 форм №1-м, 1-мс. Більш докладно про складання «малої» фінзвітності ми писали тут

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202527
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202578
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518