Відповідно до ст. 283 ГКУ, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендарю) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Передача ОЗ в оренду здійснюється за актом приймання-передачі довільної форми, який має містити всі обов’язкові реквізити первинного документа, передбачені п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.
Переданий в оперативну оренду об’єкт продовжує обліковуватися у складі необоротних активів орендодавця (п. 16 П(С)БО 14). Амортизацію переданих в оренду необоротних активів орендодавець нараховує за правилами, встановленими для таких активів, тобто амортизаційні відрахування відображають за кредитом рахунку 13.
Нараховану амортизацію включають до витрат. У разі, якщо у підприємства оренда є основним видом діяльності, то суми нарахованої амортизації відображають за дебетом рахунку 23, а потім списують ці суми на рахунок 903. Якщо оренда не є основним видом діяльності, то амортизацію включають до складу інших операційних витрат за дебетом рахунку 949.
Нарахування амортизації об'єкта операційної оренди також здійснюється орендодавцем. У платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат, виникатимуть амортизаційні різниці, згідно з ст. 138 ПКУ, тобто потрібно збільшити фінансовий результат до оподаткування на бухгалтерську амортизацію та зменшити такий результат на суму податкової амортизації.
Відображення різниць, які виникають при нарахуванні амортизації та передбачають коригування фінансового результату до оподаткування, здійснюється у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ до декларації з податку на прибуток:
- сума нарахованої амортизації у бухгалтерському обліку відображається у рядку 1.1.1 додатку РІ;
- у рядку 1.2.1 додатку РІ відображається сума амортизації відповідно до пп. 138.3 ПКУ.
У рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ до Декларації зазначаються різниці, які виникають при нарахуванні амортизації основних засобів без врахування амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів.
Аналогічну думку ДПС зазначила у листі від 05.06.2020 р. №2314/6/99-00-07-02-02-06/ІПК.
Що стосується оплати послуг технічного консультування, які полягають в тому, що консультант допомогає складати технологічні карти, а також вирішувати питання, що пов’язані з якістю продукції і технологічним процесом виготовлення товару, включають до складу загальновиробничих витрат (п. 15.7 П(С)БО 16).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити