Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік та податкові наслідки передачі ТМЦ на відповідальне зберігання

Комунальне підприємство передає на відповідальне зберігання іншому комунальному підприємству ТМЦ (МШП). Як оформлюється така передача? Які податкові наслідки виникнуть у зберігача таких ТМЦ?

Умови здійснення операцій із відповідального зберігання ТМЦ наведено у главі 66 ЦКУ. Зокрема, згідно з ст. 936 ЦКУ за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

В першу чергу зауважимо, що оскільки в даному випадку правочин укладається між юридичними особами, то він в обов’язковому порядку має бути оформлений у письмовій формі. Отже, має бути укладено у письмовій формі договір відповідального зберігання. Проте ч. 1 ст. 937 ЦКУ, уточнюється, що письмова форма договору вважатиметься дотриманою, якщо прийняття речі на зберігання посвідчене розпискою, квитанцією або іншим документом, підписаним. У договір слід обов’язково зазначити оплатність чи безоплатність відповідального зберігання, а також термін на яке ТМЦ здаються на відповідальне зберігання.

Безпосередньо передача майна на відповідальне зберігання може бути оформлено відповідною накладною, актом або іншим аналогічним документом.

 

ПДВ

Як передбачено пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю).

При цьому, згідно з пп. 196.1.2 ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з передачі майна у схов (відповідальне зберігання), у концесію, а також у лізинг (оренду), крім передачі у фінансовий лізинг. Крім того, не є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно і повернення майна із схову (відповідального зберігання) його власнику, а також майна, попередньо переданого в концесію або лізинг (оренду) концесієдавцю або лізингодавцю (орендодавцю), крім переданого у фінансовий лізинг.

Таким чином, безпосередньо операція з отримання МШП на відповідальне зберігання не є об'єктом оподаткування ПДВ. Однак, якщо таке зберігання є платним, то зберігач нараховує ПЗ з ПДВ на такі послуги.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому положеннями ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці по операціях з відповідального зберігання ТМЦ. Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

 

Бухгалтерський облік

У зберігача прийняті на зберігання МШП, на підставі акту передачі відображаються за дебетом позабалансового рахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні». Відповідно їх повернення буде відображатись за кредитом позабалансового рахунку 023.

Якщо послуга із зберігання надається за певну плату, то виставлений акт наданих послуг із зберігання призводить до наступних наслідків в бухобліку:

  • Дт 361 Кт 703 – виставлено акт за послуги із зберігання;
  • Дт 703 Кт 641/ПДВ – нараховано ПЗ з ПДВ.

Якщо ж послуга надається безоплатно, то ані доходу при отриманні на відповідальне зберігання ТМЦ ані витрат від їх повернення у зберігача не виникає. Що ж до поклажодавця, то у нього в обліку ці активи продовжують обліковуватись на балансі. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Податок на прибуток , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Вам потрібен новий ПКУ?

Тисніть на кнопку >>

Закрити +