Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Угода між підприємствами про внесення змін до акту виконаних робіт: що в обліку?

Замовник відмовляється в повному обсязі оплачувати не підписаний ним акт виконаних робіт (оплачено 500 грн з 700). Якщо сторони дійдуть згоди до підписання спільних первинних документів, то на підставі яких саме первинних бухдокументів можливо відобразити вказані госпоперації в бухобліку та податковій звітності?

Згідно з пп. 2 ст. 632 ЦКУ, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, установлених договором або законом. Отже, сторони мають повне право передбачити можливість перегляду узгодженої ціни.

Однак, п. 3 ст. 632 ЦКУ встановлено заборону зміни ціни в договорі після його виконання.

Договір вважається виконаним, якщо всіма сторонами договору (у нас – і замовником, і постачальником) у належній формі виконано всі зобов’язання за цим договором. Тобто допоки договір не буде повністю виконано обома сторонами (в тому числі і оплачено) сторони можуть змінювати встановлену ціну.

Відповідно в даному випадку, за домовленістю сторін можуть виникнути такі домовленості:

  • підписано акт виконаних робіт груднем 2018, однак на суму 500 грн, які було оплачено;
  • акт підписується у грудні 2018 на повну 700 грн, однак на сьогодні укладається додаткова угода про зменшення ціни до 500 грн.

Відразу зазначимо, що перший варіант передбачає штрафи з ПДВ, тобто другий варіант є більш безболісним для постачальника.

Згідно з першим варіантом маємо ситуацію, коли постачальником замість акту на 500 грн, було проведено акт на 700 грн. Відповідно має місце помилка минулого періоду, якщо передбачає виправлення на початок звітного року шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (збитку). Оскільки разом із виправленням такої помилки передбачається і зменшення заборгованості замовника, то бухгалтерські записи будуть виглядати так:

  • Дт 361 Кт 441 (-166,67) – відсторновано суму завищення акту виконаних робіт;
  • Дт 361 Кт 641 (-33,33) – відсторновано суму нарахованих ПЗ з ПДВ.

При цьому необхідно подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток за відповідних період (якій фінрезультат до оподаткування відповідно буде менше на 200 грн). Крім того, оскільки ПН було виписано не на суму складеного акту, то постачальнику необхідно повністю відсторнувати таку ПН і зареєструвати нову груднем 2018 року (з відповідними штрафами), а також подати уточнюючу декларацію з ПДВ за грудень 2018 року, в якій зменшити відображені ПЗ з ПДВ на 200 грн бази оподаткування. Тобто зміною ціни тут не обійтись, оскільки відсутні підстави для коригування ціни у ПН, що перелічені у пп. 192.1 ПКУ (тут має місце саме виписка помилкової ПН). 

За другого варіанту виправляти помилку не доведеться, оскільки першочергово акт було відображено в обліку і звітності правильно. А на дату підписання додаткової угоди про коригування ціни за актом від грудня 2018 року виконавець робіт відображає такі записи:

  • Дт 704 Кт 361 – 200 грн;
  • Дт 704 Кт 641 – (-33,33);
  • Дт 79 Кт 704 – 166,67.

Коригувати звітність при цьому не потрібно – дані записи відображається за правилами бухгалтерського обліку у звітній Декларації. Постачальник лише складає РК до ПН виписаної на дату складання акту з причиною коригування «зміна ціни».

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік , Первинні документи

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Сюди! Тут -20%
на передплату
Закрити +