• Посилання скопійовано

Якою датою відображати послуги в обліку: датою надання чи датою підписання?

Підприємство надає послуги установам, що фінансуються за рахунок держбюджету. На надані послуги підприємство складає акти, але установа зазначає дату акту датою їх оплати. Наприклад, акт за послуги липня установа підписує у вересні, і дату оплати зазначає датою акту. Коли послуги за такими актами відображати в обліку підприємства?

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік, дата складання первинного документа є одним з обов’язкових реквізитів первинного документа.

Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені (ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік).

Поряд з цим, відповідно до ст. 4 Закону про бухоблік, бухоблік та фінзвітність грунтується в тому числі на принципі нарахування, згідно з яким доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Таким чином, якщо послуги надані у липні, саме в липні їх і потрібно відображати в бухгалтерському обліку.

Подібний висновок щодо дати виникнення податкового зобов’язання з ПДВ у разі надання послуг наведено і в ІПК ДПСУ від 07.05.2020 р. №1840/6/99-00-07-03-02-06/ІПК. Там розглянута ситуація, на яку дату виписувати податкову накладну, якщо акт виписано однією датою, а підписано іншою. Податкова виснувала, що серед обов’язкових реквізитів документа, визначених п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік, дата підписання документа відсутня, платникам податку при здійсненні  операцій з постачання послуг з метою визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ та, відповідно, складання податкових накладних за такими операціями, слід використовувати дату складання документа (в паперовій чи електронній формі), який містить відомості про постачання послуг платником податку, оскільки даний реквізит визначений Законом про бухоблік як обов’язковий для первинного документа.

Такий самий висновок читаємо і в ІПК ДПСУ від 17.03.2020 р. №1112/6/99-00-07-03-02-06/ІПК. Схожий висновок в листі Мінфіну від 26.12.2019 р. №35210-06-62/35178.

Щоправда, вже дещо розмито про дату читаємо в ІПК ДПС у м. Києві від 09.09.2020 р. №3763/ІПК/25-15-05-08-12. Податкова зазначає, що факт надання – отримання  послуг засвідчується підписами посадових осіб обох сторін - учасників господарської операції безпосередньо в момент складання акту в електронному вигляді. Тобто, складається враження, начебто акт стає первинним документом тільки тоді, коли всі підписи є. А це буде на дату підпису, що зроблений пізніше. Детальніше про це ми міркували тут.

Але, на наш погляд, прямо про такий висновок, що начебто відображати акт в обліку потрібно в момент отримання другого підпису, в цій останній ІПК не вказано. Та й такий висновок суперечив би базовим нормам Закону про бухоблік, який ми навели вище.

Проблемою розглядуваної ситуації є те, що в акті зазначено надання послуг за один місяць, приміром, липень, але за домовленістю сторін дату акту проставляє замовник (держустанова) датою оплати, яка припадає на інший місяць. Тобто, складається враження, що за буквального розуміння наведених норм Закону про бухоблік, оскільки в акті дата складання зазначена датою оплати, то і акт має відображатися в тому місяці, за який була оплата.

У зв’язку з цим нагадаємо один з принципів бухобліку, наведених в ст. 4 Закону про бухоблік, – принцип превалювання сутності над формою. Відповідно до якого операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми. Цілком зрозуміло, що по суті послуги надані в одному місяці, а дата акту є формальною і не відповідає фактичній даті надання послуг. Тому, з нашого погляду, послуги мають відображатися в тому місяці, коли вони фактично надані. Якщо послуги надані в липні і в акті зазначено, що це послуги липня, а дату акту поставили датою оплати акту (вересень), то такий акт слід відображати саме в липні, а не у вересні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:098
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202563
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518