• Посилання скопійовано

Збільшено строк користування ОЗ при переході на МСФЗ: чи переглядати строк у податковому обліку?

Якщо при переході на МСФЗ було проведено переоцінку та збільшено терміни використання ОЗ, Облік ОЗ ведеться за моделлю собівартості? Терміни стали після цього більші, ніж в податковому обліку. Чи необхідно при переході також збільшувати терміни використання ОЗ в податковому обліку, при цьому не збільшуючи їх вартість на суму переоцінки?

Якщо звернутися до роз’яснень податківців щодо податкових коригувань у зв’язку із переходом на МСФЗ, то тут вони одностайні - ПКУ не передбачено коригувань у зв’язку із переходом на МСФЗ (див, зокрема, ІПК ДФС від 17.05.2019 р. №2235/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 12.04.2019 р. №1574/ІПК/28-10-27-01-11).

Дійсно, саме коригувань із р. ІІІ ПКУ немає у зв’язку із переходом на МСФЗ. Єдине, що податківці зазначають, що якщо внаслідок переходу на МСФЗ виявлені помилки, які призвели до заниження (завищення) податкових зобов'язань з податку на прибуток, то слід подавати уточнюючі розрахунки з податку на прибуток (див. зокрема, ІПК ОВПП ДФС від 12.04.2019 р. №1574/ІПК/28-10-27-01-11). Про це ми говорили тут. Вважаємо, що говорити про помилку минулих періодів у зв’язку із зміною строків користування внаслідок переходу на МСФЗ (!), не потрібно. Отож, про подання уточнюючих розрахунків не має йти мова.

Втім, як не крути, вважаємо, що платнику податків в наступних звітних періодах, тобто після переходу на МСФЗ, слід враховувати мінімальні терміни корисного використання, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ. А вони загальні для будь-якої ситуації, тобто універсальні.

Нагадаємо правила із пп.138.3.3 ПКУ.

Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів використовуються з урахуванням такого:

У разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені цим підпунктом.

У разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.

А ось щодо переоцінки, то відповідно до пп. 138.3.1 ПКУ для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

Таким чином, як бачимо, у вищевказаних нормах немає уточнень, що вони не застосовуються при переоцінці й зміни строку корисного використання внаслідок переходу на МСФЗ, а тому, вважаємо, що ці норми слід сприймати як загальні для всіх ситуацій.

Таким чином, якщо при переході на МСФЗ було зменшено строк корисного використання, то для цілей розрахунку податкової амортизації підприємство може не змінювати податковий період. Із цим й погоджуються й самі ДПСУ – див, зокрема, ІПК ДПСУ від 11.06.2018 р. №2563/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Втім, якщо внаслідок переходу на МСФЗ строк використання у бухобліку збільшено й такий строк є більшим за мінімально встановлені строки у пп.138.3.3. ПКУ – то, вважаємо, що такий збільшений строк використання слід також використовувати й для цілей розрахунку податкової амортизації. І є безліч ІПК, в яких податківці чітко роз’ясняють, що якщо строк користування внаслідок переоцінки більший у бухобліку, ніж у пп.138.3.3 ПКУ, то такий строк слід використовувати й у податковому обліку (див. зокрема, ІПК від 19.03.2020 р. №1153/6/99-00-07-02-02-06/ІПК, ІПК ДФСУ від 08.08.2019 р. №3688/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 11.06.2018 р. №2563/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, ІПК ДФС від 18.05.2018 р. №212/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

До речі, в «Віснику», у новині «Переоцінка ОЗ при переході на МСФЗ: фінансові та податкові наслідки» зазначено таке:

«Податкові наслідки. Слід враховувати такі норми ПКУ:

  • пп. 138.3.1 ст. 138 ПКУ — «для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку»;
  • пп. 138.3.3 ст. 138 ПКУ — «у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів у бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку».

Тобто для розрахунку амортизації в податкових цілях сума дооцінки не збільшуватиме вартість основних засобів, що амортизується. При цьому якщо після перегляду термін корисного використання за даними бухгалтерського обліку стане більшим, ніж мінімальний термін, установлений ПКУ, то в податковому обліку необхідно буде розраховувати амортизацію за збільшеними термінами (зазначені питання висвітлені, наприклад, в ІПК ДФС від 18.05.2018 р. №2212/6/99-99-15-02-02-15/ІПК)».

Як бачимо, навіть у «Віснику» говорять про  застосування вищевказаних норм після переходу на МСФЗ. Втім, радимо також звернутися із цим питанням до ДПСУ за ІПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442