• Посилання скопійовано

Передача частки в статутному капіталі від юрособи нерезидента нерезиденту фізособі

Як оформлюється та відображається в обліку вихід єдиного учасника (юрособа - нерезидент) ТОВ-резидента шляхом передачі 100% частки двом фізособам нерезидентам? Які виплати і в який термін має здійснити ТОВ попередньому власнику?

Документальне оформлення

Відповідно до ст. 21 Закону про ТОВ учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам.

Передання частки у статутному капіталі товариства змінює склад його учасників, відповідно потрібно внести зміни до установчих документів ТОВ. Загальні збори учасників повинні зафіксувати рішення про внесення зміни до тексту статуту товариства у зв’язку зі зміною складу учасників. Після цього товариству необхідно провести держреєстрацію змін в установчих документах (ч. 3 ст. 4 Закону №755).

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону №755 для державної реєстрації змін до відомостей про юрособу, що містяться в Єдиному держреєстрі юросіб та фізосіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів юрособи, подаються, зокрема, такі документи:

  • заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
  • примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юрособи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена;
  • та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;
  • установчий документ юридичної особи в новій редакції;
  • документу, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо).

Крім того, в обов’язковому порядку укладається акт приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства (бланк).

 

Бухгалтерський облік

Тут варто зазначити, що продаж (передача) частки у статутному капіталі відбувається без участі самого підприємства-резидента (сторонами угоди є юридична особа нерезидент, що передає частку та фізособи нерезиденти, що її отримують, а не юрособа-резидент, частку у статутному капіталі якого продають (передають)), дохід резидент не виплачує. В цьому випадку п. 141.4.2 ПКУ не працює і жодного податку з доходу, який отримує продавець-нерезидент від нерезидента резидент не платить. Однак, це не відміняє факту, що така операція може бути оподаткована за правилами тієї країні, в якій такі нерезиденти зареєстровані. Зокрема про це зазначали податківці у ІПК від 17.01.2019 р. №198/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

В аналітичному обліку резидента лише відображатиметься зміна власника: Дт 401/1 (колишній власник) Кт 401/2(новий власник). Таке проведення слід зробити на дату внесення змін до статутних документів. Інших наслідків ні з оподаткування (податок на прибуток, ПДВ) та бухобліку немає.

 

Виплати учаснику

Виплачувати частку СК колишньому учаснику у самого ТОВ немає підстав, оскільки учасник не виходить з ТОВ, а відчужує свою частку іншій особі, яка й мала би йому компенсувати вартість частки, якби відчуження було відплатним. Крім того, якщо є нерозподілений прибуток (тобто рішення про виплату дивідендів не приймалось), то підстав для обов’язкової її виплати також немає. Виплатити кошти попередньому власнику підприємства необхідно лише у тому випадку, якщо було прийнято рішення про розподіл суми прибутку, однак дивіденди так і не були виплачені (строк для такої виплати не повинен перевищувати 6 місяців з дня прийняття рішення про розподіл прибутку, якщо інше не передбачено статутом підприємства). Тобто в даному випадку відбувається лише зміна власник ТОВ-резидента змінює свого власника.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025126
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202579
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.2025100
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025156
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202569