Відповідно до п. 7 П(С)БО 16 «Витрати» витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Таким чином, за загальним правилом, витрати мають відображатися в тому періоді, коли відображено дохід, для отримання якого витрати здійснені.
Поряд з цим витрати відображаються на підставі первинних документів. Якщо документ оформлено в поточному році, то начебто немає підстав відображати ці витрати в році минулому. Вони можуть відображатися в поточному році, як витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду.
Відповідно до п. 16 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» події після дати балансу, які надають додаткову інформацію про визначення сум, пов'язаних з умовами, що існували на дату балансу, вимагають коригування відповідних активів і зобов'язань. Коригування активів і зобов'язань здійснюється шляхом сторнування та (або) додаткових записів в обліку звітного періоду, які відображають уточнення оцінки відповідних статей внаслідок подій після дати балансу.
Причому подія після дати балансу - подія, яка відбувається між датою балансу і датою затвердження керівництвом фінансової звітності, підготовленої до оприлюднення, яка вплинула або може вплинути на фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства.
Тобто, якщо підприємство до дати затвердження фінзвітності за минулий рік отримало акт, датований поточним роком, але витрати за яким відносяться до минулого року, воно на підставі п. 16 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» повинно відкоригувати (збільшити) витрати, фінрезультат, зобов’язання перед постачальником минулого року.
Якщо ж акт отримано після дати затвердження фінзвітності минулого року, він відображається у витратах поточного року.
Звісно, що ми навели вище загальні підходи до відображення витрат. А конкретне рішення варто приймати після аналізу конкретної ситуації. Приміром, акт може бути складено помилково в поточному році. В такому разі його варто розцінювати як помилково складений. Це означає, що невідображення витрат в минулому році було помилкою. А тому витрати потрібно відображати в порядку виправлення помилок.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити