• Посилання скопійовано

Амортизація вантажник авто, придбаних до 23.05.2020 року, у підприємця - «загальносистемника»

ФОП на загальній системі оподаткування здійснює вантажні перевезення. Всі ТЗ оформлено на фізособу. Чи має право ФОП нараховувати з 23.05.2020 року амортизацію на вантажні авто, придбані до 23.05.2020 року?

Як до 23.05.2020 та і після 23.05.2020 рр. (набрання чинності Закону №466-ІХпп. 177.4.5 ПКУ передбачається, що до складу витрат підприємця на загальній системі оподаткування не включаються, зокрема, витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації.

Водночас, пп. 177.4.6 ПКУ було встановлено, що підприємці можуть (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:

  • витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
  • витрати на самостійне виготовлення основних засобів, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту).

Разом з тим, у редакції ПКУ до 23.05.2020 р. не підлягали амортизації такі основні засоби подвійного призначення:

  • земельні ділянки;
  • об’єкти житлової нерухомості;
  • легкові та вантажні автомобілі.

Після 23.05.2020 у пп. 177.4.6 ПКУ відбулись такі зміни:

  • було прибрано поняття «основні засоби подвійного призначення»;
  • з переліку ОЗ, що не підлягають амортизації виключили вантажні автомобілі.

При цьому у ПКУ не передбачено якихось уточнень, що амортизації за новими правилами будуть підлягати лише вантажні авто, придбані з 23.05.2020 року. Таким чином вважаємо, що амортизаційні відрахування можуть нараховуватись і на вартість придбаних до 23 травня 2020 р. вантажних автомобілів. Це не повинно суперечити законодавству, оскільки:

  • такого обмеження у ст. 177 ПКУ не встановлено;
  • звітним періодом є рік, за результатом якого визначаються ПДФО та військовий збір;
  • підприємець може визначити річну суму амортизації.

Однак, на нашу думку амортизація таких ОЗ за поточний рік має розраховуватись з 23.05.2020 р., але виходячи з дати придбання таких ОЗ та встановленого терміну їх експлуатації (враховуючи мінімальні терміни експлуатації, зазначені у пп. 177.4.9 ПКУ). Тобто амортизація нараховується за період експлуатації такого автомобіль за виключенням суми амортизації, яка мала б бути нарахована до 23.05.2020 року.

Зауважимо, що право власності, зокрема, на авто, може належати або фізичній або юридичні особі (ст. 318 ЦКУ). Тобто ФОПу в принципі не може належати право власності на автомобіль. Та це не забороняє йому використовувати такий автомобіль у своїй господарській діяльності і, відповідно, включати суму нарахованої амортизації до складу витрат (з 23.05.2020 року).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144