• Посилання скопійовано

Ціна придбаного ОЗ прив’язана до інвалюти: чи коригувати вартість?

За умовами договору, ціна ОЗ у валюті, яка перерахована на гривню на момент укладання договору. ОЗ перейшов у власність після 50% оплати, решта платежів проводилися протягом 3-ох років. Після повної сплати зробили перерахунок ціни. Як такий перерахунок вплине на вартість вже амортизованого ОЗ та кредиторської заборгованості?

Якщо умовами договору передбачено перерахунок ціни у зв'язку зі змінами курсу, і в договорі є прив'язка до валюти (ч. 2 ст. 524 ЦКУ) і договір на умовах післяплати, то зміна ціни відбудеться після поставки товару, що можна зафіксувати актом узгодження ціни або додатковою угодою, а в бухобліку провести бухгалтерськими довідками.

Видаткова накладна залишається незмінною, а різницю, що виникає в обліку за рахунок різних курсів валюти, визнають іншими операційними доходами (Кт 719) або іншими операційними витратами (Дт 949). Саме такі роз’яснення надають фахівці Мінфіну у листі від 31.07.2009 р. №31-34000-10-16/20869, до речі, лист саме для покупців: «якщо відповідно до законодавства та умов договору грошовий еквівалент зобов'язання підприємства перед постачальником визначено в іноземній валюті, то в бухгалтерському обліку різниця, що виникає при погашенні зобов’язання, визнається іншими операційними доходами (витратами)».

Опосередковано із цього листа випливає, що при зміні курсу валюти і, відповідно, загальної гривневої вартості за ОЗ, перераховувати вартість ОЗ не потрібно (тобто сума на рахунку 10 залишається без змін). Адже як вказано у листі, зміна курсів відображатиметься так: Дт 949 Кт 631 або Дт 631 Кт 719.

До того ж, якщо ж підприємство збільшить первісну вартість ОЗ на суму, яка обумовлена зростанням курсу, то фактично відбудеться дооцінка товару. А така до оцінка буде суперечити базовим тезам П(С)БО 7. Тож ми не вбачаємо підстав для того, що капіталізувати курсову різницю у вартості ОЗ й змінювати його вартість.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    Сьогодні 16:1032
  • Операції пожертви товару між ТОВ: облік та ПДВ
    ТОВ планує укласти договір пожертви на передачу товару іншому ТОВ. Чи прописується в договорі сума цього товару? На підставі якого документу передається товар? Чи прописується в такому документі сума цього товару? Як нараховується ПДВ? Чи виписуються дві податкові накладні?
    Сьогодні 13:1125
  • Витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною плівкою: облік і ПДВ
    Підприємство-орендар (платник податку на прибуток, застосовує податкові різниці) здійснило витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною поляризованою плівкою на суму 130 тис. грн. Орендодавець ці витрати не компенсує. Чи можна віднести ці витрати до поточних витрат кварталу та що з податковим кредитом з ПДВ?
    Сьогодні 10:11227
  • Реквізити акта приймання-передачі незавершеного будівництва для бухгалтерського обліку
    Яку інформацію повинен містити акт приймання-передачі об'єкта незавершеного будівництва житлового будинку, за яким бухгалтерія підприємства-покупця повинна відобразити цю подію у бухгалтерському обліку?
    21.05.2025110
  • Списання матеріалів замовника в будівництві: документальне оформлення
    На підставі якого документу ТОВ-замовник будівництва має списувати власні будівельні матеріали, передані генеральному підряднику, після отримання від нього акту виконаних робіт та підсумкової відомості ресурсів? Чи потрібно підписувати такий документ з генпідрядником?
    21.05.202578