• Посилання скопійовано

Ціна придбаного ОЗ прив’язана до інвалюти: чи коригувати вартість?

За умовами договору, ціна ОЗ у валюті, яка перерахована на гривню на момент укладання договору. ОЗ перейшов у власність після 50% оплати, решта платежів проводилися протягом 3-ох років. Після повної сплати зробили перерахунок ціни. Як такий перерахунок вплине на вартість вже амортизованого ОЗ та кредиторської заборгованості?

Якщо умовами договору передбачено перерахунок ціни у зв'язку зі змінами курсу, і в договорі є прив'язка до валюти (ч. 2 ст. 524 ЦКУ) і договір на умовах післяплати, то зміна ціни відбудеться після поставки товару, що можна зафіксувати актом узгодження ціни або додатковою угодою, а в бухобліку провести бухгалтерськими довідками.

Видаткова накладна залишається незмінною, а різницю, що виникає в обліку за рахунок різних курсів валюти, визнають іншими операційними доходами (Кт 719) або іншими операційними витратами (Дт 949). Саме такі роз’яснення надають фахівці Мінфіну у листі від 31.07.2009 р. № 31-34000-10-16/20869, до речі, лист саме для покупців: «якщо відповідно до законодавства та умов договору грошовий еквівалент зобов'язання підприємства перед постачальником визначено в іноземній валюті, то в бухгалтерському обліку різниця, що виникає при погашенні зобов’язання, визнається іншими операційними доходами (витратами)».

Опосередковано із цього листа випливає, що при зміні курсу валюти і, відповідно, загальної гривневої вартості за ОЗ, перераховувати вартість ОЗ не потрібно (тобто сума на рахунку 10 залишається без змін). Адже як вказано у листі, зміна курсів відображатиметься так: Дт 949 Кт 631 або Дт 631 Кт 719.

До того ж, якщо ж підприємство збільшить первісну вартість ОЗ на суму, яка обумовлена зростанням курсу, то фактично відбудеться дооцінка товару. А така до оцінка буде суперечити базовим тезам П(С)БО 7. Тож ми не вбачаємо підстав для того, що капіталізувати курсову різницю у вартості ОЗ й змінювати його вартість.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • ТОВ передало в оренду обладнання: нюанси обліку та оподаткування
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, ПДВ, виробляє будівельні матеріали на замовлення покупця з використанням його торгової марки. Виробник має на балансі обладнання та хоче передати в оренду клієнтам покупця. Чи може підприємство надати обладнання в оренду? Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 13:199
  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1517
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:0810
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:155
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:0215