Перше – потрібно провести інвентаризацію. Адже саме інвентаризацією встановлюють фактичну наявність майна. Під час інвентаризації звіряють фактичну наявність з даними бухгалтерського обліку і оприбутковують виявлені надлишки.
Надлишок – це якщо виявлена інвентаризацією фактична наявність майна перевищує бухгалтерські дані.
Інвентаризація проводиться у загальному порядку, згідно з вимогами Положення №879 (Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене Наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. №879).
Тобто, керівник власним наказом призначає інвентаризаційну комісію для інвентаризації автомобілів. Комісія підраховує фактичну кількість автомобілів, заносячи їх до Інвентаризаційного опису. Потім у звіряльній відомості підраховуються відхилення між бухгалтерськими і фактичними даними. Саме у звіряльній відомості зафіксують надлишок автомобілів.
Поряд з цим комісія встановлює причину надлишку. В ситуації, яку ми розглядаємо, такою причиною є знищення бухгалтерської програми і неповне поновлення даних обліку.
Нарешті, за наслідками інвентаризації комісія засідає, оформляючи протокол. У протоколі пише свої пропозиції – оприбуткувати надлишок авто на балансі. Керівник затверджує інвентаризаційні документи, після чого їх передають до бухгалтерії для відображення наслідків інвентаризації в бухгалтерському обліку.
Автомобілі ставлять на баланс датою затвердження інвентаризаційних документів: Дт 105 Кт 131. Адже саме ці документи є документальною підставою для бухгалтерських записів.
Разом з тим виявлена помилка стосується минулих звітних періодів.
Дивимося з цього приводу норми П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».
В п. 4 цього П(С)БО сказано, що виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
У ситуації, що розглядається, при складанні фінансових звітів у минулих періодах фактично допущені помилки. Адже щонайменше у балансі не відображалася вартість (первинна і знос) автомобілів. Але оскільки автомобілі повністю замортизовані, то ця помилка на величину нерозподіленого прибутку не вплинула. Таким чином, виправляючи помилку коригувати сальдо нерозподіленого прибутку не потрібно.
Відповідно до п. 5 цього П(С)БО виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності.
З урахуванням наведеного, в балансі поточного року вже на початок року підприємство має збільшити статті первісної вартості і зносу на оприбутковані автомобілі. Поряд з цим якщо підприємство подає примітки до фінансової звітності, в примітках поточного року на початок року також потрібно збільшити відповідні статті первісної вартості і зносу.
Поряд з цим, у повній відповідності до норм П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» підприємство має виправити фінзвітність (баланс, примітки, якщо вони складалися) за всі минулі періоди. Виправляються дані про первісну вартість і знос ОЗ.
Відповідно до п. 6 ст. 14 Закону про бухоблік подання та оприлюднення уточненої фінансової звітності та уточненої консолідованої фінансової звітності здійснюються у такому самому порядку, як і фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності, що уточнюються.
Таким чином, якщо підприємство оприлюднює фінансову звітність, воно має оприлюднити і виправлену звітність в такому самому порядку, як і початкову фінзвітність.
Поряд з цим виправлена звітність подається всім тим адресатам, що і початкова звітність. Якщо це тільки органи статистики, виправлену звітність потрібно подати цим органам.
Причому оскільки немає порядку подання в електронному вигляді виправленої звітності до органів статистики, це можна зробити тільки в письмовому вигляді. Подається виправлена звітність в письмовому вигляді і супровідний лист з описом помилки. Але органи статистики можуть і не прийняти таку звітність, тому що вони не мають методики виправлення статистичних даних за минулі періоди. По суті, органам статистики виправлена звітність не потрібна. Та незважаючи на це, з нашого погляду, підприємство має виконати формальні вимоги закону.
Якщо по оприбуткованим автомобілям підприємство не подавало до податкової форму №20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність», потрібно ще й подати цю форму. Подати потрібно протягом 10 робочих днів після затвердження інвентаризаційних документів (див. п. 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. №1588).
Детальніше про форму №20-ОПП можна прочитати статті на нашому сайті, наприклад:
- Форма №20-ОПП: випадки подання та правила заповнення;
- Новації у поданні ф. №20-ОПП та інші зміни в обліку платників податків: затверджено наказ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити