• Посилання скопійовано

ОЗ в фінлізинг в інвалюті: що з курсовими різницями та дисконтуванням?

Підприємство отримало у фінлізинг вантажний автомобіль в євро на 3 роки. Сплата лізингових платежів щомісяця за курсом НБУ на дату платежу в гривні. Чи потрібно на кожну дату балансу перераховувати «курсові» різниці за рахунком 531 та 611? Чи тільки за 611? Чи потрібно дисконтувати (лізингова винагорода за 36 місяці, 19%)?

Отриманий у фінансовий лізинг об’єкт (у нашому випадку — транспортний засіб) орендар у бухгалтерському обліку відображає одночасно як актив (Дт 105 «Транспортні засоби») та зобов’язання (Кт 531 «Зобов’язання з фінансової оренди») за найменшою на початок строку оренди з оцінок (п. 5 П(С)БО 14):

  • справедливою вартістю активу або
  • теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів (порядок розрахунку якої наведено в додатках до П(С)БО 14).

У подальшому щорічно частина заборгованості (строк погашення якої припадає на поточні 12 місяців) переводиться на субрахунок 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в національній валюті» (Дт 531 — Кт 611).

При зміні курсу і, відповідно, розміру лізингового платежу перераховувати вартість ОЗ отриманих в лізинг не потрібно (тобто сума на рахунку 10 залишається без змін). Різниця між розміром лізингового платежу визначеного при передачі об’єкту лізингу і розміру лізингового платежу на дату його виставлення відноситься або до витрат (на субрахунку 949 з кредитом субрахунку 611), або як дохід (Дт 611 Кт 719). Такий підхід до обліку «курсових» різниць викладено у листі Мінфіну від 31.07.2009 р. №31-34000-10-16/20869.

При цьому це так би мовити «курсові різниці», втім це просто різниці. Адже курсові різниці мають місце тільки тоді, коли заборгованість погашається безпосередньо у іноземній валюті і коли йдеться про договірні відносини з нерезидентом. Тоді як, у даному випадку, просто платежі прив’язані до валютного курсу.

Зверніть увагу, що визначати такі різниці в даному випадку потрібно лише на дату виставлення лізингового платежу (що обліковується на Кт 611) за новим курсом. На дату балансу розраховувати такі різниці (як у випадку розрахунків у валюті) не потрібно!

 

Податок на прибуток

У ПКУ не передбачено окремих коригувань фінансового результату саме щодо операцій із фінлізингу. Тому такі операції всі платники відображають у "прибутковому" обліку за правилами бухгалтерського обліку. На це звертають увагу й податківці щодо операцій із:

  • нарахування орендної плати за договорами фінлізингу (ІПК ДФС від 26.09.2018 р. №4166/6/99-99-15-02-02-15/ІПК);
  • збільшення вартості об'єкта фінлізингу внаслідок перерахунку лізингових платежів, виражених в іноземній валюті, у національну валюту (лист ДФС від 21.04.2017 р. №8489/6/99-99-15-02-02-15).

 

ПДВ

Оскільки зміна (коливання) курсу іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості об'єкту фінлізингу (як у бік збільшення, так і у бік зменшення), то у платника податку - лізингодавця виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов'язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування відповідно до пп. 192.1 ПКУ (детальніше див. ІПК ДФС від 02.08.2019 р. №3633/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442