• Посилання скопійовано

ОЗ в фінлізинг в інвалюті: що з курсовими різницями та дисконтуванням?

Підприємство отримало у фінлізинг вантажний автомобіль в євро на 3 роки. Сплата лізингових платежів щомісяця за курсом НБУ на дату платежу в гривні. Чи потрібно на кожну дату балансу перераховувати «курсові» різниці за рахунком 531 та 611? Чи тільки за 611? Чи потрібно дисконтувати (лізингова винагорода за 36 місяці, 19%)?

Отриманий у фінансовий лізинг об’єкт (у нашому випадку — транспортний засіб) орендар у бухгалтерському обліку відображає одночасно як актив (Дт 105 «Транспортні засоби») та зобов’язання (Кт 531 «Зобов’язання з фінансової оренди») за найменшою на початок строку оренди з оцінок (п. 5 П(С)БО 14):

  • справедливою вартістю активу або
  • теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів (порядок розрахунку якої наведено в додатках до П(С)БО 14).

У подальшому щорічно частина заборгованості (строк погашення якої припадає на поточні 12 місяців) переводиться на субрахунок 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в національній валюті» (Дт 531 — Кт 611).

При зміні курсу і, відповідно, розміру лізингового платежу перераховувати вартість ОЗ отриманих в лізинг не потрібно (тобто сума на рахунку 10 залишається без змін). Різниця між розміром лізингового платежу визначеного при передачі об’єкту лізингу і розміру лізингового платежу на дату його виставлення відноситься або до витрат (на субрахунку 949 з кредитом субрахунку 611), або як дохід (Дт 611 Кт 719). Такий підхід до обліку «курсових» різниць викладено у листі Мінфіну від 31.07.2009 р. №31-34000-10-16/20869.

При цьому це так би мовити «курсові різниці», втім це просто різниці. Адже курсові різниці мають місце тільки тоді, коли заборгованість погашається безпосередньо у іноземній валюті і коли йдеться про договірні відносини з нерезидентом. Тоді як, у даному випадку, просто платежі прив’язані до валютного курсу.

Зверніть увагу, що визначати такі різниці в даному випадку потрібно лише на дату виставлення лізингового платежу (що обліковується на Кт 611) за новим курсом. На дату балансу розраховувати такі різниці (як у випадку розрахунків у валюті) не потрібно!

 

Податок на прибуток

У ПКУ не передбачено окремих коригувань фінансового результату саме щодо операцій із фінлізингу. Тому такі операції всі платники відображають у "прибутковому" обліку за правилами бухгалтерського обліку. На це звертають увагу й податківці щодо операцій із:

  • нарахування орендної плати за договорами фінлізингу (ІПК ДФС від 26.09.2018 р. №4166/6/99-99-15-02-02-15/ІПК);
  • збільшення вартості об'єкта фінлізингу внаслідок перерахунку лізингових платежів, виражених в іноземній валюті, у національну валюту (лист ДФС від 21.04.2017 р. №8489/6/99-99-15-02-02-15).

 

ПДВ

Оскільки зміна (коливання) курсу іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості об'єкту фінлізингу (як у бік збільшення, так і у бік зменшення), то у платника податку - лізингодавця виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов'язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування відповідно до пп. 192.1 ПКУ (детальніше див. ІПК ДФС від 02.08.2019 р. №3633/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202527
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202578
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518