• Посилання скопійовано

Як сформувати собівартість товару у торгового підприємства?

Підприємство придбаває товар на умовах самовивозу. Транспортні послуги надає стороннє підприємство. Товар може доставлятися напряму покупцю (згідно з договором, доставка входить в ціну товару), або доставлятися на склад, а потім продаватися, доставка за рахунок підприємства. Націнка 3% від собівартості. Інших витрат, крім ЗП директора, немає. Як визначити продажну ціну товару?

По-перше, оклад директора завжди відноситься до адміністративних витрат (рах. 92) відповідно до п. 18 П(С)БО 16.

По-друге, витрати на доставку товару на склад підприємства підпадають під визначення транспортно-заготівельних витрат (п. 9 П(С)БО 9). ТЗВ включаються до первісної вартості товару і збільшують вартість товару на рах. 28 – Дт 28 Кт 631. Первинний документ – акт надання транспортних послуг.

По-третє, доставка товару покупцю – це вже будуть не транспортно-заготівельні витрати, а витрати на збут (Дт 93 Кт 631). Первинний документ – також акт надання транспортних послуг.

Щодо бази оподаткування ПДВ, то вона визначається відповідно до пп. 188.1 ПКУ:  база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг. Таким чином, продажна ціна товару повинна бути не нижче вартості його закупівлі без врахування доставки. 

Проте це ж саме правило працює і для придбання, і перевиставлення послуг доставки товару.

Так, якщо доставка товару покупцю входить в ціну товару, то в цьому випадку продажна ціна товару повинна включати як ціну закупівлі товару, так і вартість його доставки, адже вищезгадане правило діє як для перепродажу товарів, так і для «перепродажу» послуг.

Щодо націнки на товар в розмірі 3%, то якщо це націнка на вартість товару без врахування вартості доставки, а доставка оплачується покупцем окремо, то жодних підстав для донарахування ПДВ немає – адже і вартість товару, і вартість доставки буде повністю відшкодовано покупцем.

Якщо ж доставка не оплачується покупцем окремо, а входить до складу націнки 3%, то сума націнки не повинна бути менше, ніж вартість доставки товару.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518