• Посилання скопійовано

Як обліковувати ремонт придбаного приміщення?

Підприємство придбало офісне приміщення та планує зробити в ньому ремонт на загальну суму 700 тис. грн. Чи потрібен наказ керівника? Чи встановлено обмеження на суму вартості робіт, які відносяться відразу на витрати?

Ремонт придбаного приміщення

Первісна вартість об'єкта основних засобів складається з витрат, перелік яких наведено в п. 8 П(С)БО 7. До цього переліку також належать інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою (абз. 7 п. 8 П(С)БО 7).

Таким чином, якщо ремонт приміщення здійснюється до введення його в експлуатацію та початку його використання, то витрати на такий ремонт вважаються такими, що пов’язані з доведенням такого приміщення до стану, в якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Отже, за Дт субрахунку 151 відображаються як витрати, пов’язані з придбанням приміщення, так і витрати, пов’язані з доведенням приміщення до стану його придатності для використання із запланованою метою (встановлення дверей, системи розумний дім тощо).

 

Поточний ремонт чи модернізація?

Що ж до подальших ремонтів приміщення (або якщо ремонт здійснюється вже після початку експлуатації приміщення), то в бухобліку ремонт об'єкта ОЗ (як поточний, так і капітальний) належить до витрат періоду, у якому його було завершено. А ось поліпшення об'єкта основного засобу збільшує його первісну вартість.

При цьому, варто зауважити, що класифікація здійснених робіт як поточний ремонт або як поліпшення (модернізація) здійснюється не на підставі вартісного критерію, а виходячи з суті проведених робіт та їх вплив на сам об’єкт ОЗ.

Так, згідно з п. 15 П(С)БО 7, витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта ОЗ в робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо), та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, включаються до складу витрат.

На противагу цьому, відповідно до п. 14 П(С)БО 7, первісна вартість ОЗ збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від його використання. Згаданий п. 14 П(С)БО 7 вказує на приклади поліпшень — модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо.

Своєю чергою, відповідно до Методрекомендацій з бухобліку ОЗ, рішення щодо класифікації проведених робіт приймає керівник підприємства. Зробити це він може як щодо кожної з проведених робіт своїм наказом окремо, так і встановивши загальні правила такої класифікації в наказі про облікову політику (і вже потім на підставі цих правил складатиметься решта документів щодо проведення ремонту чи поліпшення).

Тобто, встановити в наказі про облікову політику можна лише правила визначення ремонту чи поліпшення ОЗ, і те, що витрати на ремонт належать до витрат періоду, а витрати на поліпшення — збільшують первісну вартість ОЗ (це передбачено п. 2.1 Методрекомендацій №635). Однак класифікацію за ними конкретних проведених робіт керівнику підприємства однаково доведеться робити — в наказі про їх проведення, в акті прийому-передачі здійснених робіт або про введення об'єкта ОЗ в експлуатацію після них.

Водночас, підтримує такий підхід і суд. Зокрема, тут, ми наводили рішення, згідно з яким суд погоджується з тим, що саме керівник визначає чи відносяться проведені роботи до ремонту (поточного або капітального) або ж є модернізацією (і відповідно збільшує вартість активу), однак робити це він повинен з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат.

Відповідно до зазначеного вище, якщо здійснюється ремонт придбаного приміщення до введення його в експлуатацію – це вважається витратами на доведення ОЗ до стану, в якому вони можуть використовуватись для досягнення мети, а тому відносяться не до складу витрат, а збільшують первісну вартість придбаного об’єкта.

Якщо ремонт здійснюється вже після початку експлуатації приміщення, то рішення про класифікацію проведених робіт як ремонт або як поліпшення здійснює керівник підприємства враховуючи такі фактори:

  • чи відбувається збільшення очікуваного строку корисного використання об’єкта;
  • чи збільшується кількість й/або якості продукції (робіт, послуг), виробленої (надаваної) цим об’єктом (підвищення продуктивності об’єкта);
  • чи здійснюється розширення технологічних можливостей, досягнення економії ресурсів, покращення умов праці, збільшення ринкової вартості приміщення тощо.

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо виконані роботи класифікуються підприємством як витрати поточного періоду (ремонт), то жодних податкових різниць ПКУ не передбачено. Тобто підприємство відносить вартість таких робіт до складу витрат, які, своєю чергою, враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування.

У разі класифікації виконаних робіт саме як поліпшення або ж віднесення їх вартості на первісну вартість придбаного приміщення, то вартість таких робіт збільшує вартість об’єкту, що підлягає амортизації (а разом з тим, і саму суму місячної амортизації) як при нарахуванні амортизації в бухгалтерському обліку, так і при нарахування амортизації за правилами «податкового» обліку, встановленими пп. 138.3 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025153