• Посилання скопійовано

Придбання авто для розбирання на запчастини: як оприбуткувати?

Підприємство вирішило займатися новим видом діяльності, а саме купувати вантажні автомобілі, розбирати їх на запчастини, а потім продавати ці запчастини. Підкажіть, будь ласка, як правильно оприбуткувати такі автомобілі?

Що стосується відображення такої покупки в бухобліку, то необхідно відзначити, що такий автомобіль не є об'єктом основних засобів. Не дивлячись на те, що у всіх документах у вас буде зазначений автомобіль, у бухобліку таке придбання авто відображується на рахунку 20 "Виробничі запаси" субрахунку 209 "Інші матеріали". Доречно вести окремий аналітичний рахунок, наприклад, субрахунок  209/1 "Автомобіль на запчастини".

Для того, щоб уникнути непотрібних пояснень з контролюючими органами в процесі придбання автомобіля, призначеного на запчастини радимо:

1. В усіх документах (договорі, рахунку, платіжному дорученні, акті, накладній тощо), які будуть оформлятися в процесі купівлі авто вказувати і вимагати від постачальників, щоб вони вказували, що даний автомобіль не придатний до експлуатації (не підлягає відновленню) і придбавається з метою розбирання на запчастини.

2. Прийом такого автомобіля, в обов'язковому порядку, здійснюється комісією з залученням фахівця (працівника підприємства чи сторонньої організації), який зможе кваліфіковано оцінити стан усіх запчастин автомобіля і можливість їхнього використання. Висновок такого фахівця і перелік придатних для подальшого використання запасних частин (із вказівкою номерів, якщо вони є) повинні бути наведені в акті приймання автомобіля.

3. При здійсненні розбирання автомобіля:

  • усі витрати, пов'язані зі здійсненням розбирання, відділенням придатних запчастин від брухту і, якщо необхідно, дрібного ремонту (відновлення) запчастин і приведення їх у стан придатний для подальшого використання враховувати окремо;
  • після закінчення робіт з розбирання авто, спеціальною комісією, призначеною керівником, скласти акт виконаних робіт, оприбуткувати й оцінити (виходячи з ринкових цін на аналогічні запчастини, які були в експлуатації і розцінок контор по прийманню брухту чорних і кольорових металів) всі отримані запчастини і брухт по чистій вартості реалізації, після чого передати їх матеріально відповідальній особі;
  • бухгалтерії підприємства з огляду на вимоги П(С)БО №9 і дані, зазначені в акті приймання запчастин і брухту, витрати на придбання автомобіля і витрати на розбирання, ремонт (відновлення) і приведення запасних частин у стан придатний для подальшого використання - визначити первісну вартість запасних частин і брухту і зарахувати їх на баланс з одночасним списанням автомобіля.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1117
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0467
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0130
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528