• Посилання скопійовано

Надання грошової безпроцентної позики працівникові: оподаткування та облік

Чи слід оподатковувати видану працівнику позику податком з доходів фізичних осіб?

Відповідно до пп. 165.1.31 ПКУ, сума отриманої позики не відноситься до оподатковуваного доходу фізособи-працівника. Проте у разі якщо позикодавець анулює борг працівника перед ним або якщо позика не буде повернена до закінчення термінів позовної давності (1095 днів від дати закінчення строку повернення позики або інший термін, встановлений згідно з гл. 19 ЦКУ), сума позики стане оподатковуваним доходом працівника (пп. 164.2.7, пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ). Зверніть увагу: на дохід у вигляді анульованої заборгованості за грошовою позикою та у вигляді заборгованості за грошовою позикою, щодо якої закінчився термін позовної давності,


не поширюється дія п. 164.5 ПКУ, і натуральний коефіцієнт для визначення суми такого доходу застосовувати не потрібно.

Відповідно до пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ, у разі анулювання боргу за позикою позикодавець повинен повідомити про це позичальника і відобразити суму доходу, що виник у працівника, у звіті за формою №1ДФ (окремим рядком, з ознакою доходу 126). А працівник зобов'язаний подати річну декларацію про доходи та сплатити ПДФО за наслідками такого декларування самостійно.

У разі закінчення терміну позовної давності та неповернення позики у звіті за формою №1ДФ також відображається дохід позичальника, але з ознакою доходу 107. I в цьому випадку також, відповідно до пп. 164.2.7 ПКУ, фізособа самостійно сплачує ПДФО з такого доходу та зазначає такий дохід у річній декларації про доходи.

Приклад

Працівнику Іванову І.І. у січні 2012 року було надано з каси грошову безпроцентну позику в сумі 10000,00 грн. До кінця січня 2013 р., як і було передбачено умовами договору, працівник повертає позику до каси у повному розмірі (див. таблицю).

Таблиця

 

Відображення в обліку надання грошової безпроцентної позики працівникові та її повернення

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202411
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024290
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453