• Посилання скопійовано

Переоцінка векселів: бухоблік

Підприємство отримало у 2011 р. прості векселі в оплату за товари (термін погашення - 28.01.2034 р.). Емітент знаходиться на непідконтрольній Україні території. Чи може підприємство зробити переоцінку векселів на підставі того, що це сумнівний борг? Чи треба для цього скористатися послугами експерта з оцінки? Чи можна змінити номінал векселя у зв'язку з переоцінкою?

Нагадуємо, що згідно із Інструкцією №291 на субрахунку 182 "Довгострокові векселі одержані" ведеться облік векселів, одержаних на забезпечення довгострокової дебіторської заборгованості. А довгостроковою вважається заборгованість, яка  буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу. Оскільки за умовами питання передбачається погашення векселів у 2034 році, то це саме довгострокові векселі. 

Облік таких векселів регламентується П(С)БО 13. Вексель, в першу чергу, це фінансовий інструмент. Адже він одночасно приводить до виникнення (збільшення) фінансового активу в одного підприємства і фінансового  зобов'язання  в іншого.

Згідно із п. 29 П(С)БО 13 фінансові інструменти первісно оцінюють  та  відображають за  їх  фактичною  собівартістю,  яка  складається із справедливої  вартості активів,  зобов'язань або інструментів власного капіталу,  наданих   або  отриманих   в   обмін  на  відповідний  фінансовий інструмент, і витрат, які безпосередньо пов'язані з придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні,  обов'язкові збори та  платежі при передачі цінних паперів тощо).

При цьому, згідно із п. 30 П(С)БО 13, на кожну наступну після визнання дату  балансу  фінансові активи оцінюються за їх справедливою вартістю, крім: 

  • дебіторської   заборгованості,   що  не  призначена  для перепродажу; 
  • фінансових інвестицій,  що утримуються підприємством  до їх погашення; 
  • фінансових активів,  справедливу вартість яких неможливо достовірно визначити; 
  • фінансових інвестицій та інших фінансових активів,  щодо яких не застосовується оцінка за справедливою вартістю. 

Зверніть увагу: фінансова інвестиція – це активи, які утримуються підприємством з   метою   збільшення   прибутку  (відсотків,  дивідендів  тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора. Отже, якщо за векселями не передбачено сплати відсотків, то вони не вважаються фінансовою інвестицією. І по суті своїй вони є фінансовим активом, оскільки дають право отримати грошові кошти від іншого підприємства. 

Справедлива вартість активу – це сума, за якою можна продати актив за  звичайних  умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19). Отже, по суті, це ринкова ціна такого активу. 

Випадки обов’язкового залучання незалежного експерта для визначення ринкової ціни активу наведені в ст. 7 Закону про оцінку майна.  Щодо переоцінки для цілей бухгалтерського обліку,  ця стаття вимагає залучання незалежного експерта лише для проведення переоцінки основних засобів. Отже, для переоцінки векселів таких експертів залучати не обов’язково. Однак, якщо підприємство саме не може достовірно визначити ринкову вартість таких векселів, можна скористатися послугами такого експерта.  

Зверніть увагу! Визначення справедливої вартості векселів треба буде робити на кожну дату балансу!  

Суму збільшення (дооцінки) або зменшення (уцінки) балансової вартості векселів на дату балансу відображають у складі інших доходів (Кт 740) або інших витрат (Дт 970) (п. 32 П(С)БО 13). 

Номінал векселя в такому випадку, звісно, не змінюється. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024121
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202451
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202441
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202412