• Посилання скопійовано

ТОВ викупає частку статутного капіталу у засновника: що в бухобліку?

Які бухгалтерські проведення відобразити в бухобліку при здійснені продажу частини частки статутного капіталу засновником ТОВ?

Для обліку викупу власних часток в засновників із метою їх перепродажу, анулювання (зменшення статутного капіталу) згідно з Інструкцією №291 слід використовувати контрпасивний рахунок 45 «Вилучений капітал», а точніше субрахунок 452 «Вилучені вклади й паї».

Водночас, збільшення заборгованості підприємства перед засновниками й учасниками товариства за викуплену частку відображається за кредитом субрахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами».

Тобто відображення заборгованість перед учасником, що вийшов із товариства, продавши свої корпоративні права підприємству, відображається так: Дт 452 Кт 672.

Згідно з п. 29 П(С)БО 13 фінінструменти (а це й є частки у власному капіталі) первісно оцінюють та відображають за їх фактичною собівартістю. Ця собівартість складається зі справедливої вартості інструментів власного капіталу (часток) і витрат, безпосередньо пов’язаних із придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні, обов’язкові збори та платежі).

Витрати на випуск або придбання інструментів власного капіталу слід відображати зменшенням додаткового вкладеного капіталу, а за його відсутності — зменшенням нерозподіленого прибутку (збільшенням непокритого збитку). До витрат включаються лише витрати на оплату послуг сторонніх організацій з операцій, результатом яких є збільшення або зменшення величини власного капіталу підприємства (п. 25 П(С)БО 13). Прикладом таких витрат може бути вартість послуг з оформлення договору купівлі-продажу частки або його нотаріального засвідчення. У бухобліку вартість таких витрат відображається: Дт 422 або 441 Кт 685.

 

Зауважимо!

Відповідно до  ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ,  товариство зможе придбавати частку у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, якщо на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки. Цей резерв не можна використовувати для здійснення виплат на користь учасників такого товариства.

А відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону про ТОВ, у разі придбання частки (частини частки) учасника самим товариством без зменшення статутного капіталу товариства воно зобов'язане здійснити відчуження такої частки відплатно не пізніше, ніж через один рік з дня придбання частки (частини частки).

Тобто обов’язково слід створити резерв (Дт 42 або 443 Кт 431) й продати за гроші максимум через 1 рік викуплену частку, якщо підприємство не бажає зменшувати статутний капітал.

Подальший продаж викупленої частки у статутному капіталі варто відобразити проведенням: Дт 377 Кт 452. А різницю між вартістю продажу частки та витратами на її продаж слід відобразити як (п. 28 П(С)БО 13):

  • прибуток (позитивне значення різниці) через збільшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 452 Кт 421;
  • збиток (від’ємне значення різниці) через зменшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 421 Кт 452. При цьому суму перевищення збитку над додатковим капіталом відображається через нерозподілені прибутку (збитки): Дт 441 Кт 452 або Дт 442 Кт 452.

Крім того, не забудьте відчуження та продаж частки у статутному капіталі показати як зменшення частки одного учасника та збільшити частку учасника, якому її було продано (наприклад, Дт 401/Частка, викуплена товариством Кт 401/Частка нового учасника).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025125