• Посилання скопійовано

ТОВ викупає частку статутного капіталу у засновника: що в бухобліку?

Які бухгалтерські проведення відобразити в бухобліку при здійснені продажу частини частки статутного капіталу засновником ТОВ?

Для обліку викупу власних часток в засновників із метою їх перепродажу, анулювання (зменшення статутного капіталу) згідно з Інструкцією №291 слід використовувати контрпасивний рахунок 45 «Вилучений капітал», а точніше субрахунок 452 «Вилучені вклади й паї».

Водночас, збільшення заборгованості підприємства перед засновниками й учасниками товариства за викуплену частку відображається за кредитом субрахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами».

Тобто відображення заборгованість перед учасником, що вийшов із товариства, продавши свої корпоративні права підприємству, відображається так: Дт 452 Кт 672.

Згідно з п. 29 П(С)БО 13 фінінструменти (а це й є частки у власному капіталі) первісно оцінюють та відображають за їх фактичною собівартістю. Ця собівартість складається зі справедливої вартості інструментів власного капіталу (часток) і витрат, безпосередньо пов’язаних із придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні, обов’язкові збори та платежі).

Витрати на випуск або придбання інструментів власного капіталу слід відображати зменшенням додаткового вкладеного капіталу, а за його відсутності — зменшенням нерозподіленого прибутку (збільшенням непокритого збитку). До витрат включаються лише витрати на оплату послуг сторонніх організацій з операцій, результатом яких є збільшення або зменшення величини власного капіталу підприємства (п. 25 П(С)БО 13). Прикладом таких витрат може бути вартість послуг з оформлення договору купівлі-продажу частки або його нотаріального засвідчення. У бухобліку вартість таких витрат відображається: Дт 422 або 441 Кт 685.

 

Зауважимо!

Відповідно до  ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ,  товариство зможе придбавати частку у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, якщо на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки. Цей резерв не можна використовувати для здійснення виплат на користь учасників такого товариства.

А відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону про ТОВ, у разі придбання частки (частини частки) учасника самим товариством без зменшення статутного капіталу товариства воно зобов'язане здійснити відчуження такої частки відплатно не пізніше, ніж через один рік з дня придбання частки (частини частки).

Тобто обов’язково слід створити резерв (Дт 42 або 443 Кт 431) й продати за гроші максимум через 1 рік викуплену частку, якщо підприємство не бажає зменшувати статутний капітал.

Подальший продаж викупленої частки у статутному капіталі варто відобразити проведенням: Дт 377 Кт 452. А різницю між вартістю продажу частки та витратами на її продаж слід відобразити як (п. 28 П(С)БО 13):

  • прибуток (позитивне значення різниці) через збільшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 452 Кт 421;
  • збиток (від’ємне значення різниці) через зменшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 421 Кт 452. При цьому суму перевищення збитку над додатковим капіталом відображається через нерозподілені прибутку (збитки): Дт 441 Кт 452 або Дт 442 Кт 452.

Крім того, не забудьте відчуження та продаж частки у статутному капіталі показати як зменшення частки одного учасника та збільшити частку учасника, якому її було продано (наприклад, Дт 401/Частка, викуплена товариством Кт 401/Частка нового учасника).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202422
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442