Запитання:
Підприємство в листопаді 2019 року придбало вирощену сільгосппідприємством (постачальник – платник єдиного податку 4 групи) продукцію, яка за відповідними показниками мала бути органічною. Протягом жовтня 2019 р. – січня 2020 р. покупцем понесені витрати (відбір зразків, аналізи тощо), пов’язані з підтвердженням статусу «органічне» зазначеної вище продукції. В лютому 2020 року керівники обох підприємств дійшли згоди про часткове відшкодування зазначених витрат покупця постачальником. Як відобразяться в обліку постачальника ці витрати?
Відповідь:
Положеннями ст. 668 ЦКУ передбачено, що ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до покупця з моменту передання йому товару, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 664 ЦКУ обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:
- вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;
- надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.
Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.
Норми ст. 673 ЦКУ зобов’язують продавця передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу.
У разі відсутності в договорі купівлі-продажу умов щодо якості товару продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, придатний для мети, з якою товар такого роду звичайно використовується.
Якщо продавець при укладенні договору купівлі-продажу був повідомлений покупцем про конкретну мету придбання товару, продавець повинен передати покупцеві товар, придатний для використання відповідно до цієї мети.
Якщо законом встановлено вимоги щодо якості товару, продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, який відповідає цим вимогам.
Відповідність товару вимогам законодавства підтверджується способом та в порядку, встановленими законом та іншими нормативно-правовими актами (ч. 1 ст. 674 ЦКУ).
Відповідно до ч. 1 ст. 678 ЦКУ покупець, якому переданий товар неналежної якості, має право, незалежно від можливості використання товару за призначенням, вимагати від продавця за своїм вибором:
- пропорційного зменшення ціни;
- безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
- відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
В обліку покупця придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю (п. 8 П(С)БО 9).
Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат, перелік яких наведено в п. 9 П(С)БО 9. До цього переліку також включено інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Виходячи з викладеного, зазначимо, що покупцем понесені витрати на дослідження (аналізи) власного товару, суму яких включено до його первісної вартості.
Тому постачальник може відшкодувати частину витрат покупця або в порядку задоволення отриманої претензії, або шляхом надання безповоротної фінансової допомоги.
Щодо претензії
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
В обліку визнані економічні санкції за невиконання підприємством законодавства та умов договорів відображаються на однойменному субрахунку 948.
Безповоротна фінансова допомога
Фінансова допомога в пп. 14.1.257 ПКУ визначена як фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Сума коштів, передана платнику податків за договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів є безповоротною фінансовою допомогою.
В обліку надавача сума такої допомоги відображається на субрахунку 977 як інші витрати, що виникають в процесі діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані з виробництвом або реалізацією основної продукції (товарів) та послуг.
Щодо обліку
Відповідно до п. 292-1.1 ПКУ об'єктом оподаткування для платників єдиного податку 4 групи є площа с/г угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому у користування, у т. ч. на умовах оренди.
Базою оподаткування для платників єдиного податку 4 групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара с/г угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом (п. 292-1.2 ПКУ).
Отже, відшкодування витрат покупцю на проведення дослідження поставленого йому товару, не впливає на об'єкт оподаткування для платників єдиного податку 4 групи.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити