• Посилання скопійовано

Чи потрібно дисконтувати відсоткову заборгованість?

Нерезидент в 2013 році надав позику в іноземній валюті. Термін повернення - 01.08.2023 р. Відсоткова ставка – 2%. Погашення відсотків і позики в кінці терміну. Чи потрібно дисконтувати таку заборгованість? Як вибрати ринкову ставку? Чи можна не дисконтувати, якщо за позикою нараховуються відсотки?

Необхідність дисконтувати відсоткову позику

В першу чергу зазначимо, що обов’язок дисконтувати довгострокову відсоткову заборгованість діяв і до 29.10.2019 року. Так, згідно з п. 10 П(С)БО 11 у редакції до 29.10.2019 р. довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються на балансі за їх теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від умов та виду зобов'язання.

Своєю чергою, теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства.

А з 29.10.2019 р. згідно з внесеними змінами до відповідних пунктів П(С)БО дисконтуванню підлягає будь - яка довгострокова заборгованість. Таким чином, підприємство мало відображати отриману позику від нерезидента із самого початку за теперішньою вартістю (тобто із дисконтуванням).

Проте є і виключення. Дисконтуванню не буде за заборгованістю, за якою нараховуються відсотки, що дорівнюють ринковій ставці. Тому, якщо відсотки за позикою відповідають ринковому проценту, то дисконтування немає, адже не виникає дисконт. Теперішня вартість зобов’язання і так, по суті, дорівнюватиме номіналу (тобто дисконт у цьому випадку дорівнює нулю).

Однак, якщо ставка відсотків за позикою відрізняється від ринкової (не важливо, в яку сторону), дисконтування все ж таки слід проводити.

 

Ставка дисконту

Згідно з П(С)БО 28, ставка дисконту базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами.

За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Тобто при визначені ставки дисконту підприємство повинно зважати на аналогічні свої операції, а за їх відсутності необхідно визначити, під яку відсоткову ставку банки давали б кредит в країні нерезидента у аналогічних умовах. Вибір методів визначення ставки дисконту не обмежений, проте він повинен бути яким-небудь чином підтверджений (роздруківка ставок кредиту у країні нерезидента на дату отримання позики, прінт-скріни). Як варіант, можна використовувати інформацію, що зазначена на фінансових площадках. На кінець можна скористатися й українськими ставками за кредитами, які видаються у євро та доларах.

При цьому, зважаючи на те, що заборгованість виникла в 2013 році, для проведення дисконту необхідно застосовувати ринкову ставку, що діяла на момент отримання позики (тобто у 2013 році).

Тож визначення ставки дисконтування цілком знаходиться в руках платника податку. Обрану ставку та розрахунки теперішньої вартості слід оформити в бухдовідці, а до неї прикріпити інформацію щодо ринкової ставки.

Податківці у листі від 18.06.2018 р. №18311/7/99-99-14-03-03-17 під ставкою дисконтування зазначають середню річну облікову ставку рефінансування НБУ. Втім, відмітимо, що це не обов’язково має бути облікова ставка НБУ. Підприємство самостійно визначає ставку дисконтування, ґрунтуючись на даних ринку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025102
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202530
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202581
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025131
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202559