• Посилання скопійовано

Використання прибутку та господарчі витрати підприємства: як облікувати?

Юрособа – платник ЄП ІІІ групи хоче за рахунок нерозподілених прибутків минулих періодів здійснити налагодження комп'ютерної системи. Як це відобразити в обліку?

Операція з налагодження комп’ютерної системи – це витрати господарської діяльності, які обліковуються відповідно до П(С)БО 16. За рахунок нерозподіленого прибутку таку господарську операцію провести не можна.

Відповідно до можливих напрямків використання прибутку передбачена і кореспонденція рахунку 44 з іншими рахунками в Інструкції №291:

Рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" кореспондує:

 

за дебетом з кредитом рахунків:

 

за кредитом з дебетом рахунків:

40

"Зареєстрований (пайовий) капітал"

40

"Зареєстрований (пайовий) капітал"

42

"Додатковий капітал"

41

"Капітал у дооцінках"

43

"Резервний капітал"

42

"Додатковий капітал"

44

"Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)"

   

45

"Вилучений капітал"

43

"Резервний капітал"

67

"Розрахунки з учасниками"

44

"Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)"

68

"Розрахунки за іншими операціями"

45

"Вилучений капітал"

79

"Фінансові результати"

79

"Фінансові результати"

Тобто чистий нерозподілений прибуток, накопичений у минулих періодах та у звітному періоді, може використовуватись лише на такі цілі:

  • виплата дивідендів;
  • формування резервного капіталу;
  • збільшення статутного капіталу (реінвестиція дивідендів).

Зокрема, відповідно до ст. 5 Закону про ТОВ учасники товариства мають право брати участь у розподілі прибутку товариства. Чистий прибуток — частина балансового прибутку підприємства, що залишається в його розпорядженні (а точніше – у розпорядженні учасників підприємства) після сплати податків, зборів, відрахувань і інших обов'язкових платежів до бюджету. Чистий прибуток використовується для виплати дивідендів учасникам, формування фондів і резервів, і реінвестицій у госпдіяльність підприємства.

Розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів належить до компетенції загальних зборів учасників товариства. Посадові особи товариства (директор, бухгалтер тощо) не мають права приймати будь-які рішення щодо використання прибутку, а також його не можна витрачати на операційну діяльність підприємства.

Витрати на налагодження комп’ютерної системи обліковуються у звичайному порядку як господарські витрати:

  • Дт 23, 91-94 Кт 631 – отримано акт від виконавця та вартість робіт віднесено на витрати залежно від того, у якій сфері госпдіяльності працює комп’ютерна система. Зокрема, якщо вона потрібна для адміністративних цілей, рахунок витрат буде 92.
  • Дт 644 Кт 631 – визнано право на податковий кредит з ПДВ (до отримання податкової накладної, зареєстрованої в реєстрі)
  • Дт 641/ПДВ Кт 644 – виконавець робіт зареєстрував податкову накладну в ЄРПН.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04204
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528