Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Чи можна відображати в обліку запізнілі документи у тому періоді, коли вони були отримані?

Акти виконаних робіт за минулий звітний період отримані із запізненням (після подання звітності з податку на прибуток за цей період(. Чи можна відобразити такі акти в обліку у періоді їх отримання, щоб не виправляти вже подану податкову декларацію?

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

У листі від 22.04.2016 р. №31-11410-06-5/11705 (див. «ДК» №19/2016) Мінфін роз'яснив, що витрати, щодо яких на момент складання фінзвітності не отримано первинних документів від контрагентів, визнаються в періоді:

  • або отримання доходу, для отримання якого вони здійснені;
  • або їх фактичного понесення, якщо витрати неможливо прямо пов'язати з доходом.

При цьому достатнім до моменту отримання первинних документів від контрагента є застосування первинних документів, створених підприємством самостійно у довільній формі з дотриманням вимог щодо обов'язкових реквізитів первинного документа. Говорячи про такий первинний документ, фахівці Мінфіну згадують бухгалтерську довідку, в якій зазначається розрахункова сума витрат.

Отже, витрати необхідно відображати незалежно від того, чи було отримано первинні документи. Таким чином, витрати за запізнілими актами слід було відобразити у тому звітному періоді, у якому фактично були виконані роботи.

Більш докладно про це ми пишемо у статті «Витрати визнаються витратами того періоду, в якому вони були понесені».

Якщо витрати за запізнілими актами визнавати у тому звітному періоді, у якому було їх отримано, то це буде завищення витрат у періоді отримання документів. Тому податківці можуть заперечувати право на такі витрати у періоді отримання. Згідно з пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 пп. 44.1 ПКУ. Отже, запізнілу «первинку» можна  включати лише до витрат того періоду, за який вона складена.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік , Первинні документи

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі