• Посилання скопійовано

Обов’язковий аудит: чи поширюються вимоги на неприбуткові організації?

Неприбуткова організація відповідає критеріям середнього підприємництва. Чи підлягає вона обов’язковому аудиту? Який тип звітності необхідно подати для аудиту? За якою формою така організація має складати та подавати фінзвітність до ДПС?

З однієї сторони маємо п. 3 ст. 11 Закону про бухоблік, в якому зазначено, що для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати (№1-мс, 2-мс).

Крім того, 23.07.2019 р. до П(С)БО 25 внесено зміни і тепер його положення поширюються і на непідприємницькі товариства (конфлікт Закону про бухоблік та П(С)БО 25 було усунуто).

При цьому, варто зазначити, що мова йде саме про визначення типу фінзвітності, яке складає неприбуткова організація і подає разом із звітом про використання доходів. Своєю чергою, тип підприємства (в даному випадку середнє) визначається в загальному порядку за п. 2 ст. 2 Закону про бухоблік.

З іншої сторони п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік, яким встановлено обов’язок середніх підприємств (дійсно без виключень для непідприємницьких товариств) не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі).

Що мається на увазі під «у повному обсязі» не зазначено, проте можна зробити припущення, що мова йде саме про фінансову звітність за формами №1-5.

Маємо вже конфлікт норм у самому Законі про бухоблік.

Тобто, можна було б сказати, що обов’язок оприлюднити свою фінзвітність у повному обсязі на веб-сторінці у такої неприбуткової організації буде (за приписом п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік), але при цьому разом із Звітом податківцям така неприбуткова організація подає фінзвітність за скороченою формою (за приписами п. 3 ст. 11 Закону про бухоблік та П(С)БО 25).

Однак, у підкатегорії 102.20.02, «ЗІР» дійсно міститься роз’яснення податківців, що неприбутковими установами та організаціями (крім неприбуткових установ та організацій, які підпадають під критерії мікропідприємств, малих підприємств, бюджетних установ) подається разом зі звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштівЗвіт про власний капітал та Примітки до річних звітів (форми №№1-5) - повний комплект фінансової звітності.

Як аргумент податківці використовують те, що формою звіту про використання доходів передбачено подання форм фінансової звітності як додатка ФЗ до Звіту. Водночас, у Звіті передбачено відображення поданих до Звіту форм фінансової звітності:

  • Баланс (звіт про фінансовий стан);
  • Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід);
  • Звіт про рух грошових коштів;
  • Звіт про власний капітал;
  • Примітки до річної фінансової звітності;
  • Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (Баланс, Звіт про фінансові результати);
  • Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (Баланс, Звіт про фінансові результати).

На підставі того, що Звіт неприбутківця містить можливість подання повної фінансової звітності податківці роблять висновок, що неприбуткові організації, які відповідають критеріям середніх підприємств, повинні подавати повний комплект звітності.

Одеські податківці надавали аналогічне роз’яснення.

Тож, підсумовуючи зазначене вище, можна прийти до висновку, що неприбуткова організація, яка відповідає критеріям середнього підприємства, все ж таки має на своєму веб-сайті опублікувати повний комплект своєї фінансової звітності (за формами №1-5). Але ось питанням, за якою формою подавати фінансову звітність податківцям разом із Звітом, є спірним. Якщо вирішити не сперечатись з податківцями (крім того все одно повний комплект фінзвітності доведеться складати на веб-сайт), то і податківцям разом із Звітом слід подавати фінзвітність за повною формою.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025122