• Посилання скопійовано

Обов’язковий аудит: чи поширюються вимоги на неприбуткові організації?

Неприбуткова організація відповідає критеріям середнього підприємництва. Чи підлягає вона обов’язковому аудиту? Який тип звітності необхідно подати для аудиту? За якою формою така організація має складати та подавати фінзвітність до ДПС?

З однієї сторони маємо п. 3 ст. 11 Закону про бухоблік, в якому зазначено, що для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати (№1-мс, 2-мс).

Крім того, 23.07.2019 р. до П(С)БО 25 внесено зміни і тепер його положення поширюються і на непідприємницькі товариства (конфлікт Закону про бухоблік та П(С)БО 25 було усунуто).

При цьому, варто зазначити, що мова йде саме про визначення типу фінзвітності, яке складає неприбуткова організація і подає разом із звітом про використання доходів. Своєю чергою, тип підприємства (в даному випадку середнє) визначається в загальному порядку за п. 2 ст. 2 Закону про бухоблік.

З іншої сторони п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік, яким встановлено обов’язок середніх підприємств (дійсно без виключень для непідприємницьких товариств) не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі).

Що мається на увазі під «у повному обсязі» не зазначено, проте можна зробити припущення, що мова йде саме про фінансову звітність за формами №1-5.

Маємо вже конфлікт норм у самому Законі про бухоблік.

Тобто, можна було б сказати, що обов’язок оприлюднити свою фінзвітність у повному обсязі на веб-сторінці у такої неприбуткової організації буде (за приписом п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік), але при цьому разом із Звітом податківцям така неприбуткова організація подає фінзвітність за скороченою формою (за приписами п. 3 ст. 11 Закону про бухоблік та П(С)БО 25).

Однак, у підкатегорії 102.20.02, «ЗІР» дійсно міститься роз’яснення податківців, що неприбутковими установами та організаціями (крім неприбуткових установ та організацій, які підпадають під критерії мікропідприємств, малих підприємств, бюджетних установ) подається разом зі звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштівЗвіт про власний капітал та Примітки до річних звітів (форми №№1-5) - повний комплект фінансової звітності.

Як аргумент податківці використовують те, що формою звіту про використання доходів передбачено подання форм фінансової звітності як додатка ФЗ до Звіту. Водночас, у Звіті передбачено відображення поданих до Звіту форм фінансової звітності:

  • Баланс (звіт про фінансовий стан);
  • Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід);
  • Звіт про рух грошових коштів;
  • Звіт про власний капітал;
  • Примітки до річної фінансової звітності;
  • Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (Баланс, Звіт про фінансові результати);
  • Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (Баланс, Звіт про фінансові результати).

На підставі того, що Звіт неприбутківця містить можливість подання повної фінансової звітності податківці роблять висновок, що неприбуткові організації, які відповідають критеріям середніх підприємств, повинні подавати повний комплект звітності.

Одеські податківці надавали аналогічне роз’яснення.

Тож, підсумовуючи зазначене вище, можна прийти до висновку, що неприбуткова організація, яка відповідає критеріям середнього підприємства, все ж таки має на своєму веб-сайті опублікувати повний комплект своєї фінансової звітності (за формами №1-5). Але ось питанням, за якою формою подавати фінансову звітність податківцям разом із Звітом, є спірним. Якщо вирішити не сперечатись з податківцями (крім того все одно повний комплект фінзвітності доведеться складати на веб-сайт), то і податківцям разом із Звітом слід подавати фінзвітність за повною формою.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202527
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025246
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202536
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529