Дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська (зокрема, і та, що не передбачає нарахування відсотків).
Довгострокова дебіторська заборгованість відображається в балансі за її теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від виду заборгованості та умов її погашення (п. 12 П(С)БО 10). Нагадаємо, що довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.
Своєю чергою, згідно з п. 6 П(С)БО 10, поточна дебіторська заборгованість за товари/послуги оцінюється не за теперішньою вартістю, а за первісною вартістю (тобто без дисконтування). Це правило стосується і первісного визнання заборгованості. Так, за п. 12 П(С)БО 11 поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення, тобто недисконтованою вартістю (див. додатково п. 4 П(С)БО 11).
Таким чином, дисконтуванню підлягає частина заборгованості, яка є довгостроковою (строк погашення якої більше року) – облік якої здійснюється на субрахунку 183. Та ж частина ПФД, яка буде погашена протягом року (субрахунок 377) дисконтуванню не підлягає.
З якого періоду починати дисконтування?
Тут є два підходи щодо проведення дисконтування заборгованості: або на дату балансу, 31.12.2019 року (підхід 1), або на дату набрання чинності наказу №379, 29.10.2019 р. (підхід 2), провести ревізію всієї заборгованості (дебіторської та кредиторської) і:
якщо строк заборгованості вже становить менше року – перевести її у поточну заборгованість та, відповідно, не потрібно її дисконтувати;
якщо строк заборгованості на 31.12.2019 р. чи 29.10.2019 р. й надалі буде понад 1 рік, то її слід відобразити вже за продисконтованою вартістю станом на 31.12.2019 р. При цьому минулі періоді не слід чіпати. Тобто продисконтувати так, якою вона була станом на 31.12.2019 р. чи 29.10.2019 р. із розрахунку строку заборгованості, який залишився до погашення.
Оскільки зміни до П(С)БО було внесено лише з 29.10.2019, то заборгованість необхідно дисконтувати або на найближчу дату балансу 31.12.2019 – при цьому визнається лише дисконт на цю дату, або на 29.10.2019 – в такому випадку визнається як дисконт так і амортизація. При цьому, в обох випадках загальний результат буде однаковим (оскільки в другому варіанті хоч дисконт за рахунок більшого строку буде більшим, але він зменшиться на суму амортизації).
Для розрахунку дисконту також використовується кількість місяців до погашення заборгованості. Таким чином, якщо підприємство приймає рішення здійснювати розрахунок дисконту на 29.10.2019 р., то кількість місяців (хоча тут можуть застосовуватись різні періоди: місяці, дні) до погашення такої заборгованості для розрахунку дисконту визначається виходячи з 29.10.2019 р.
На користь другого підходу кажуть і нещодавні роз’яснення.
Ставка дисконтування
Відповідно до П(С)БО 28, ставка дисконтування базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами.
За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.
Наприклад, податківці у листі ДФС від 18.06.2018 р. №18311/7/99-99-14-03-03-17 під ставкою дисконтування зазначають середню річну облікову ставку рефінансування НБУ.
Проте такий підхід є не зовсім правильним. Підприємство самостійно визначає ставку дисконтування, основуючись на даних ринку. Тому під ставкою дисконту, як варіант, може бути й середньозважена процентна ставка за міжбанківськими кредитами в національній валюті чи в інвалюті в залежності від валюти заборгованості.
Дисконтування простроченого внеску до статутного капіталу
Як було зазначено вище, дисконтуванню підлягає довгострокова заборгованість (тобто та строк погашення якої більше 1 року). А від того, що поточна заборгованість стала простроченою, вона не стала довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити