• Посилання скопійовано

Орендар сплачує за комунальні послуги за рахунками, виписаними на орендодавця: чи є витратами?

Підприємство – платник прибуток, не платник ПДВ, орендує приміщення у "єдинника" III групи. Рахунки на комунальні послуги виписувалися на підприємця, але орендар перераховував кошти за комунальні послуги зі свого поточного рахунку, як прописано в договорі. Чи можна такі платежі включити до витрат? Як правильно має проводитися сплата комунальних платежів орендарем?

Витрати на утримання об’єкта оренди (комунальні послуги, прибирання приміщень тощо) покладаються на орендаря. При цьому договір може передбачати, що орендар:

1) оплачує їх самостійно. У такому разі орендар має укласти прямі договори з підприємствами — постачальниками комунальних та інших послуг;
2) компенсує їх орендодавцеві у складі орендної плати;
3) відшкодовує їх орендодавцю окремим платежем.

У всіх цих випадках у орендаря виникатимуть витрати у бухобліку.

Відповідно до умов питання, орендар взяв на себе обов’язок зі сплати комунальних платежів за орендодавця.

Вважаємо, що тут діє норма п. 1 ст. 528 ЦКУ. Нею встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

З огляду на цю норму, вважаємо, що орендар (якраз відповідно до договірних відносин з орендодавцем) виконання свого обов’язку зі сплати комунальних платежів, адже договори із комунальними службами оформлені саме із ФОП, поклав на орендодавця, а останній підписавши такі умови договору – прийняв його.

Оскільки обов’язок зі сплати платежів перекладено на орендаря, то вважаємо, що орендар має право на витрати у обліку при сплаті таких комунальних платежів. Тут прослідковується таке собі дарування коштів.

Вважаємо, що в ситуації, описаній у питанні, не прослідковується договір доручення, адже у такому разі мають виконуватися умови ст. 1000 ЦКУ - за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Тоді як оплата здійснюється не за рахунок ФОП, а за рахунок власних коштів, та й компенсації таких коштів не передбачено договором.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202527
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025259
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202536
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529