Насамперед зазначимо, що відповідно до п. 6 Положення №148 суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:
- між собою – у розмірі до 10000 грн включно;
- з фізособами – у розмірі до 50000 грн включно.
Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.
Кількість суб'єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.
Установлене обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу.
Тому розрахунки готівкою понад установлені граничні суми є порушенням вимог Положення №148.
До недавнього часу за порушення цих вимог була передбачена відповідальність згідно з Указом №436 та адміністративна відповідальність (див. тут).
З 23.06.2019 р. Указ №436 скасовано, але адмінвідповідальність за порушення касової дисципліни залишається (див. тут)
Щодо округлення
Відповідно до п. 4 Постанови №25, юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми та форми власності і фізичним особам, які здійснюють підприємницьку діяльність, з 01.07.2018 р., у випадку відсутності монет дрібних номіналів, проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такими правилами:
- сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
- сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.
Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.
З 01.10.2019 р. розмінні монети номіналами 1, 2 та 5 копійок перестали бути засобом платежу. Тому всі готівкові розрахунки здійснюються банками в сумах, кратних найменшому номіналу грошових знаків національної валюти.
Докладно про те, що з 25 вересня банки мають право округлювати суми касових операцій, ми писали тут.
Нацбанку в листі від 26.09.2019 р. №50-0006/50073 повідомив, що оформлення касових документів у разі застосування заокруглення під час здійснення операції з банківськими металами з фізичною поставкою та валютно-обмінних операцій здійснюється з урахуванням такого:
- у квитанції про здійснення валютно-обмінної операції/операції з торгівлі банківськими металами з фізичною поставкою банк у графі «Додаткові реквізити» зазначає додаткові дані про проміжний підрахунок, а саме: суму до заокруглення, суму заокруглення (за потреби) та суму після заокруглення, а у графі «Сума/маса до видачі» зазначає суму, яка фактично видається з каси;
- у реєстрах купленої та/або проданої готівкової іноземної валюти сума виданих гривень у графі «Сума гривень» відображається з урахуванням суми після заокруглення.
Що стосується відображення в бухобліку результатів заокруглення, то відповідно до п. 5-1 Постанови №82, результати заокруглення відносяться на інші операційні доходи/витрати банку і відображаються за рахунками 6399/7399 Плану рахунків №89.
Щодо заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари ДПСУ виклала в ІПК від 10.10.2019 р. №700/6/99-00-05-04-01-15/ІПК.
Докладніше, чи можна відображати округлення у чеку шляхом знижки/надбавки, ми розглядали тут.
Отже, в ситуації, що розглядається, здавання виручки до банку відображається так:
- ДТ 311 КТ 301 на суму 216754,39 грн (щодо внесеної виручки);
- ДТ 311 КТ 719 на суму 0,61 грн (щодо результатів округлення).
***
Також читайте:
- Округлення від А до Я: пам’ятка для суб’єктів господарювання
- Нацбанк нагадав правила округлення розрахунків
- Чек без заокруглення: чи можна компенсувати працівнику витрати?
- Округлення розрахунків з підзвітними особами за ЦПД та лікарняними листками
- Округлення сум у чеках – у запитаннях та відповідях від податківців
- Як виплачувати зарплату готівкою без копійок?
- Як округлювати зарплату у разі її виплати у готівці? – роз'яснення від НБУ
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити