Витрати на страхування лізингоодержувач може віднести до податкових витрат лише за умови, що обов'язковість страхування предмета оренди передбачено у договорі з лізингодавцем (пп. 140.1.6 ПКУ).
Дата визнання витрат зі страхування залежатиме від напряму використання предмета лізингу (за аналогією з датою визнання витрат лізингових платежів). Якщо, наприклад, у фінансовий лізинг одержано виробниче обладнання, суми страхового платежу відносяться до складу загальновиробничих витрат (пп. «г» пп. 138.8.5 ПКУ).
За загальним правилом, відповідно до п. 138.4 ПКУ, загальновиробничі витрати, які формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Але у цьому пункті є уточнення, що нерозподільні постійні загальновиробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення. На нашу думку, суми страхового платежу відносяться саме до таких, тому датою визнання буде дата нарахування відповідно до правил бухобліку (зокрема дата нарахування страхових платежів, зазначених у договорі). У бухгалтерському обліку це також витрати загальновиробничого призначення (п. 15.4 П(С)БО 16).
Якщо предметом фінлізингу є легковий автомобіль, який, наприклад, використовується у відрядженнях керівництва підприємства, сплачені суми зі страхування відноситимуться до адміністративних витрат. Якщо ж ним користуються у відрядженнях працівники відділу збуту чи реклами, витрати на страхування автомобіля належатимуть до витрат на збут (пп. «в» пп. 138.10.2 та пп. «д» пп. 138.10.3 ПКУ). Датою визнання витрат у цьому випадку є звітний період понесення таких витрат у бухобліку відповідно до п. 138.5 ПКУ. Аналогічно визнаються витрати у бухобліку: адміністративні витрати (п. 18 П(С)БО 16) або витрати на збут (п. 19 П(С)БО 16).
Якщо ОЗ є застрахованим, потрібно враховувати норми абз. 2 пп. 140.1.6 ПКУ: «Якщо умови страхування передбачають виплату страхового відшкодування на користь платника податку — страхувальника, то застраховані збитки, яких зазнав такий платник податку у зв'язку з веденням господарської діяльності, включаються до його витрат за податковий період, в якому він зазнав збитків, а будь-які суми страхового відшкодування зазначених збитків включаються до доходів такого платника податку за податковий період їх отримання». У бухобліку реальні збитки підприємства за застрахованим предметом відображаються на субрахунку 993 «Iнші надзвичайні витрати». На субрахунку 751 «Відшкодування збитків від надзвичайних подій» відображається визнана сума відшкодування.
Приклад
Об'єкт фінансового лізингу — автомобіль застраховано лізингоотримувачем (умови договору фінлізингу). Після настання страхового випадку особа отримала відшкодування від страхової компанії у сумі 10000,00 грн. (за мінусом франшизи). Умови страхування передбачають виплату страхового відшкодування на користь страхувальника-лізингоодержувача. Див. таблицю.
Таблиця
Облік отримання страхового відшкодування у лізингоодержувача
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись