• Посилання скопійовано

Курсові різниці при цільовому фінансуванні: що в обліку?

Неприбуткова благодійна організація отримала цільове фінансування в іноземній валюті. Як в такому випадку здійснюється облік курсових різниць? Як можна використовувати залишки на субрахунку 484, які виникають внаслідок різниці між курсом НБУ та курсом продажу валюти?

Питання щодо порядку обліку цільового фінансування, що надається в іноземній валюті, ми розглядали тут та тут. При цьому, варто звернути увагу, що відповідно до  п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті при первісному визнанні перераховуються у валюту звітності за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.

Гривнева сума цільового фінансування фіксується на субрахунку 48 і надалі не перераховується, оскільки цільове фінансування — це немонетарна  стаття балансу. Відповідно до п. 7 П(С)БО 21 на кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.

Тож переоцінювати валютний залишок на субрахунку 48 не потрібно.

Водночас, згідно з Інструкцією №291, за кредитом рахунку 48 відображаються кошти цільового призначення, для фінансування певних заходів, за дебетом - використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.

Таким чином, за дебетом повинно бути відображено не гривневу суму коштів, яка отримана від продажу валюти, а суми витрат, які покриваються таким цільовим фінансуванням. Відповідно, сума на рахунку 48 не може мати від’ємного значення (окрім випадків, коли фінансування надається після понесення витрат), оскільки у разі недостатності сум цільового фінансування і відсутності його додаткового надходження витрати повинні бути покриті за рахунок інших доходів (в даному випадку це буде позитивна різниця між курсом Нацбанку та міжбанківським курсом продажу іноземної валюти).

Наприклад, у разі отримання цільового фінансування в іноземній валюті бухгалтерські записи будуть виглядати так:

  • Дт 312 Кт 484 – 100000,00 грн;
  • Дт 311 Кт 334 – 102000,00 грн;
  • Дт 334 Кт 711 – 2000,00 грн;
  • Дт 92 Кт 631 – 102000,00 грн (понесені витрати);
  • Дт 484 Кт 719 – 100000,00 грн.

Тобто, вважаємо, що  фактично понесені витрати підприємство покриваються двома частинами:

  • 100000,00 грн – за рахунок цільового фінансування яке було відображено за курсом на дату надходження;
  • 2000,00 грн – за рахунок доходу від позитивної курсової різниці.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442