• Посилання скопійовано

Позикодавця ліквідовано: як бути з недоамортизованою вартістю позики?

ТОВ (загальна система) отримало довгострокову відсоткову позику від фінкомпанії. Позику було продисконтовано і щомісячно нараховуються відсотки. Фінкомпанія припинила свою діяльність. Чи правильно буде доамортизувати суму дисконту у періоді ліквідації фінкомпанії, отримавши при цьому витрати, визнати її як безнадійну та списати на доходи?

У п. 10 П(С)БО 11  прописано, що лише довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки,  відображаються в балансі за  їх  теперішньою  вартістю.  А відповідно до п. 29 П(С)БО 13 фінансові інструменти, яким й є фінзобов'язання,  первісно оцінюють та відображають за  їх  фактичною  собівартістю, яка складається із справедливої вартості активів. Надалі згідно з  п. 31 П(С)БО 13 на кожну наступну після визнання дату балансу фінансові зобов'язання оцінюються за амортизованою собівартістю, крім фінансових зобов'язань, призначених для перепродажу, і зобов'язань за похідними фінансовими інструментами.

Уся ця ідея із дисконтуванням полягає у тому, аби показати в обліку кошти у реальному часі. Тобто, якщо говорити простими словами, то оскільки сама вартість грошей у часі різна, то така різниця, яка й є дисконтом, обліковується у отримувачів позики  доходом (Дт 311 Кт 55 - справедлива вартість зобов’язання; Дт 311 Кт 733 – дисконт), а у надавачів -  витратами. В подальшому для отримувача позики поступово такий дохід нівелюється через визнання витрат із збільшенням балансової вартості заборгованості після повернення позики (Дт 952 Кт 55) (додатково див. лист Мінфіну від 31.10.2013 р. №31-08410-07-27/31749 (сума амортизації дисконту емітованих облігацій нараховується одночасно з нарахуванням відсотка, що підлягає сплаті відповідно до умов випуску облігацій, та відображається у складі інших фінансових витрат з одночасним збільшенням балансової вартості відповідних зобов'язань)).

Саме у періоді, у якому ліквідовано кредитора (зроблено запис у держреєстрі), і немає правонаступників, перед якими доведеться погашати борг, у бухобліку потрібно визнати дохід (Дт 55 Кт 717). Адже саме у цьому звітному періоді виконуються приписи норми П(С)БО 11 та П(С)БО 15: заборгованість не підпадає погашення не у тому звітному періоді, коли СГ дізнався про ліквідацію кредитора, а у тому, коли такого кредитора було ліквідовано. Про це ми зазначали тут>>

Оскільки ліквідованому кредитору повертати позику не потрібно, а отже, слід відкоригувати раніше визнаний дисконт, то у звітному періоді списання кредиторської заборгованості слід повністю доамортизувати раніше визнаний дисконт (Дт 952 Кт 55), тобто на Кт 55 має обліковуватися та сума коштів, яка була безпосередньо отримана й відображалася в сумі за Дт 311.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202573
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250