Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Списання довгострокових біологічних активів рослинництва: облік та документальне оформлення

Як відобразити в бухобліку списання з рахунку 162 «Довгострокoві біологічні активи рослинництва, які oцінені за первісною вартіcтю»? Який пакет бухгалтерських документів потрібно?

Для визначення непридатності довгострокових біологічних активів рослинництва і встановлення неможливості та/або неефективності їх використання, а також для оформлення документації на списання біологічних активів рослинництва безпосередньо на підприємстві створюється комісія.

Комісія створюється наказом керівника підприємства та складається з голови комісії (керівника або його заступника) та членів комісії (головного бухгалтера або його заступника; осіб, на яких покладено відповідальність за збереження майна; працівників інженерних, технічних, технологічних та інших служб підприємства, які добре знають об'єкт рослинницва).

Комісія зі списання біологічних активів рослинництва:

 • проводить інвентаризацію біологічних активів рослинництва, які пропонуються до списання, та за її результатами складає акт за встановленою формою. Докладно про інвентаризацію ми писали тут;
 • установлює економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання біологічних активів рослинництва та вносить відповідні пропозиції;
 • установлює конкретні причини списання біологічних активів рослинництва: знищення, виснаження та інше;
 • установлює можливість використання окремих матеріалів знищених біологічних активів рослинництва, що підлягають списанню і забезпечує контроль за проведенням їх оцінки;
 • складає Акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) (форма №ДБАСГ-3).

У Акті за ф. № ДБАСГ-3 зазначають дані, які характеризують об'єкт, а саме:

 • рік закладання;
 • первісну вартість (переоцінку);
 • суму нарахованого зносу за даними бухобліку;
 • причини списання;
 • економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення активів.

Протокол засідання комісії, акт інвентаризації та акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) затверджуються керівником підприємства.

Вартість насаджень списується з рахунку 162 так:

 • Дт 134 Кт 162 – на суму накопиченого зносу на момент списання;
 • Дт  976 Кт 162 – на залишкову вартість на момент списання.

Аналогічні проведення зазначено у п. 25 Додатку 2 до Методичних рекомендацій №1315.

Про це та про особливості оподаткування ПДВ операції із списання активів ми детально писали тут>>

Крім цього зауважимо, що плодоносні рослинb, які пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, крім дерев у лісі (лісовий масив), з 05.01.2018 року обліковуються не як довгострокові біологічні активи (рахунок 16), а як ОЗ (субрахунок 108). Про це ми детально писали тут. Тому, якщо списуються наразі такі активи, то спочатку слід виправити помилку із невідображення переведення активів рослинництва із рахунку 16 на субрахунок 108 відповідно до вимог П(С)БО 6, а вже потім списувати такі рослини із субрахунку 108.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі