Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Як документально оформити зменшення ціни товару, реалізованого в минулому році?

У вересні 2018 р. реалізовано товар покупцеві. У травні 2019 р. сторони вирішили переглянути ціну товару, реалізованого в минулому році, у бік зменшення. Як це оформити документально? Як відобразити таку операцію в бухгалтерському та податковому обліку?

Відповідно до ч. 2 ст. 632 ЦКУ зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається (ч. 3 ст. 632 ЦКУ).

За положеннями ст. 664 ЦКУ, обов'язок продавця передати товар покупцю вважається виконаним у момент:

  • вручення товару покупцю, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;
  • надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути передано покупцеві за місцезнаходженням товару;
  • здачі товару перевізнику або організації зв'язку для доставки покупцю, якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов'язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні.

Договором купівлі-продажу може бути встановлено інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.

Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це. Готовий до передання товар повинен бути відповідним чином ідентифікований для цілей цього договору, зокрема, шляхом маркування.

Згідно з ч. 1 ст. 611 ЦКУ, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

  • припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
  • зміна умов зобов'язання;
  • сплата неустойки;
  • відшкодування збитків та моральної шкоди.

Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило цікавість для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків (ч. 2-3 ст. 612 ЦКУ).

Отже, в ситуації, яка розглядається, немає законодавчих підстав для зменшення ціни товару за виконаним договором. Тобто, продавець не має права переоцінювати товар, який належить іншій особі (покупцю).

 

ПДВ

Відповідно до пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи:

  • наступний за постачанням перегляд цін;
  • перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала;
  • при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, 

суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Нагадаємо, що за нормами пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
  • дата відвантаження товарів.

Отже, за договором купівлі-продажу суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню у разі:

  • постачання товару за меншою ціною, якщо аванс було отримано із розрахунку більших цін;
  • повернення постачальнику раніше отриманого товару;
  • повернення постачальником суми попередньої оплати.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі