• Посилання скопійовано

Часткова компенсація вартості придбаного обладнання: бухоблік

ТОВ придбало напівпричепи в лізинг для виробничих потреб та подало документи для компенсації частки за лінією ЕБРР за програмою DCFTA. Одержано 10% як «компенсацію від EBRD згідно з програмою DCFTA, без ПДВ». Чи зменшувати первісну вартість напівпричепів? Якщо ні, то як цю компенсацію відобразити в бухобліку?

Відповідно до норм П(С)БО 7 раніше визнана первісна вартість об'єкта основних засобів може:

  • збільшуватися на суму витрат,  пов'язаних   з   поліпшенням   об'єкта    (модернізація, модифікація, добудова,  дообладнання,  реконструкція  тощо) (п. 14 П(С)БО 7);
  • переоцінюватися (як збільшуватися, так і зменшуватися), якщо   залишкова   вартість   цього   об'єкта   суттєво відрізняється  від  його  справедливої вартості на дату балансу (п. 16 П(С)БО 7).

Також первісна вартість ОЗ може переглядатися, якщо було допущено помилку при її формуванні відповідно до норм П(С)БО 6.

Жодного випадку із вищенаведеного у ТОВ не виникло, а отже, отриману компенсацію не слід розглядати як зміну первісної вартості придбаного активу. Відповідно до умов питання підприємство звернулося до міжнародної організації за міжнародною програмою для отримання часткової компенсації за придбаний актив – напівпричіп.

Вважаємо, що таку компенсацію від EBRD слід розглядати в призмі цільових надходжень й обліковувати їх на субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».

Кошти цільового фінансування і цільових надходжень — це кошти, які підприємство отримує на чітко визначену мету (згідно з установленими умовами витрачання, затвердженими планами та кошторисами тощо). Вони можуть надходити у вигляді субсидій, асигнувань з бюджету і цільових фондів, гуманітарної допомоги, внесків фізичних і юридичних осіб.

Згідно з п. 16 П(С)БО 15  цільове фінансування не визнається доходом доти, доки не існує підтвердження того, що воно буде отримано та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Втім, відповідна сума такого фінансування буде включатися до доходу в залежності від того, для яких цілей таке фінансування і коли воно надходить.

Цільове  фінансування  для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство,  та фінансування для надання  підтримки підприємству  без установлення умов його витрачання на виконання у майбутньому певних заходів визнаються дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу.

Водночас, оскільки компенсація вартості напівпричепу є цільовим фінансуванням у капітальні інвестиції, то її суми визнають доходом протягом періоду корисного використання такого ОЗ пропорційно сумі нарахованої амортизації відповідного ОЗ (п. 18 П(С)БО 15).

Таким чином, підприємство при отриманні напівпричепу та компенсації від EBRD має відобразити такі проведення:

  • Дт 152 Кт 631, Дт 641 Кт 631 – оприбутковано напівпричіп та відображено ПК з ПДВ;
  • Дт 631 Кт 311 – перераховано кошти за напівпричіп;
  • Дт 105 Кт 152 – введено в експлуатацію напівпричіп;
  • Дт 23/91, 93 чи 94 Кт 131 – нараховано амортизацію;
  • Дт 312 Кт 377 - отримано часткову компенсацію вартості напівпричепа;
  • Дт 377 Кт 484 - визнано цільове фінансування у сумі отриманої компенсації;
  • Дт 484 Кт 69 - одночасно із цільовим фінансуванням визнано доходи майбутніх періодів;
  • Дт 23/91, 93 чи 94 Кт 131 - нараховано амортизацію після отримання компенсації;
  • Дт 69 Кт 745 -  визнано дохід від отриманої компенсації пропорційно нарахованій амортизації. Зверніть увагу, що оскільки компенсація надається лише в розмірі 10% від вартості напівпричепа, то дохід визнаватиметься в меншій сумі, ніж сума нарахованої амортизації, лише в частині цих 10%.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1121
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202560
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025143