• Посилання скопійовано

Статутний капітал сформовано в гривнях, а внески надходять в інвалюті: що в обліку?

Як правильно оформити операції в бухобліку, якщо статутний фонд сформовано в гривнях, а внески надходять в інвалюті?

Запитання: Як правильно оформити операції в бухобліку, якщо 01.11.2018 р. прийнято Рішення №1 про сформування статутного фонду в розмірі 100 тис. грн, 17.04.2019 р. прийнято  Рішення №2 про затвердження наміру збільшення статутного фонду на 30 159 600,00 грн й визначення розміру статутного капіталу в розмірі 30 259 600,00 грн. Усі Зміни зареєстровані в держреєстраторі.

Поповнення фонду відбувалося: 03.05.2019 р. на суму 3358,41 евро (еквівалент - 99 999,95 грн) та 08.05.2019 р. на суму 246 642,00 евро (еквівалент - 7 266 396,91).

 

Відповідь:

Згідно з ч. 1 ст. 393 ГКУ, ст. 5 Закону №93 іноземні інвестиції, включаючи внески до статутного капіталу підприємств, оцінюються в іноземній конвертованій валюті й у валюті України (гривнях) за домовленістю сторін на основі цін міжнародних ринків або ринку України. У  ч. 1 ст. 12 Закону №2275 сказано, що розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України. Тому деякі СГ прописують в установчих документах розмір статутного капіталу в іноземній валюті й одночасно в гривневому еквіваленті. Перерахування інвестиційних сум в іноземній валюті у валюту України здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним НБУ (ст. 5 Закону №93). 

Втім, відповідно до умов запитання, статутний капітал сформований тільки в гривнях, а ось саме погашення заборгованості засновників відбулося в евро. У зв’язку із цим повідомляємо таке: підприємства ведуть бухоблік і складають фінзвітність у грошовій одиниці України (ст. 5 Закону про бухоблік). 

У бухобліку формування статутного капіталу відображають на субрахунку 401 «Статутний капітал», за Кт якого відображається збільшення статутного капіталу, за Дт — його зменшення (вилучення) (Інструкція №291). Сальдо на цьому субрахунку повинно відповідати розміру статутного капіталу, який зафіксовано в установчих документах підприємства відповідно до п. 2.40 Методичних рекомендацій  №433.

Водночас, за Дт рахунку 46 «Неоплачений капітал» (Дт 46 Кт 401) відображається заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства.

Таким чином, оскільки розмір статутного капіталу зафіксовано виключно в гривнях, то відповідно й заборгованість учасників за внесками в такий капітал також в гривнях. На дату підписання засновницьких документів слід зробити проведення: Дт 46 Кт 401 на суму 100 тис грн (01.11.2018 р.).

Що стосується збільшення розміру статутного капіталу, то якщо дата рішення про збільшення статутного капіталу відрізняється від дати реєстрації таких змін у держреєстраторі, то слід використати субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу». Слід зробити такі проведення: Дт 46 Кт 404 (17.04.2019 р. – припускаємо, що дата затвердження рішення про збільшення статутного капіталу відрізняється від дати реєстрації такого рішення). Після реєстрації змін роблять проведення: Дт 404 Кт 401 (на дату реєстрації рішення про збільшення розміру статутного капіталу у держреєстраторі). 

Оскільки всі вищенаведені операції фіксувалися виключно в гривнях, то відповідно на кожну дату балансу немає статей в інвалюті для перерахування заборгованості.

 

Щодо отриманих внесків від засновника в інвалюті

На дату їх отримання зменшується заборгованість засновника та збільшують активи, які передає засновник – Дт 312 Кт 46 (03.05.2019 та 08.05.2019 рр.). При цьому відповідно до п. 5 П(С)БО 21 інвалюту відображають на балансі підприємства за курсом НБУ на дату її зарахування на рахунок.

Валюта, що обліковується на рахунках підприємства після здійснення внеску до статутного капіталу, є монетарною статтею (п. 4 П(С)БО 21). А згідно з п. 8 П(С)БО 21 визначення  курсових  різниць  за  монетарними статтями в іноземній  валюті  проводиться  на  дату  балансу, а також на дату здійснення  госпоперації в її межах або за всією статтею (відповідно до  облікової  політики).

Датою балансу є дата, на яку складено баланс підприємства. Зазвичай датою балансу є кінець останнього дня звітного періоду (п. 3 П(С)БО 6). Для СГ із квартальним звітним періодом складання фінзвітності дати балансу такі: 31.03, 30.06, 30.09, 31.12, а для СГ із річним - 31.12.

Курсові різниці, які виникають у такому разі, у бухобліку відображають за загальними правилами. Вважаємо, що курсові різниці за інвалютою, яку було отримано як внесок до капіталу, носять операційний характер, а тому їх відображають на субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці» або субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці» (в залежності від того, чи різниця є позитивною, чи негативною).

Що стосується Рішення №4 на виконання рішення №1 здійснити переказ в размірі 3358.41 евро, що становить 100 000,00 грн та  Рішення №5 на виконання рішення №2 здійснити переказ 246 642,00 евро (7 285 546,69 грн), то вони не відображаються на рахунках бухобліку жодним чином, адже ведеться облік лише госпоперацій, а це дія чи подія, яка спричиняє зміни у структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства (ст. 1 Закону про бухоблік).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1115
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0465
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0130
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528