• Посилання скопійовано

Зарахування поворотної фіндопомоги до додаткового капіталу без податкових наслідків

Приватне підприємство на загальній системі (платник ПДВ) отримало ПФД від засновника, але через два роки не повернуло її. Чи можна перевести цю заборгованість до додаткового капіталу без податкових наслідків?

Законодавство України не забороняє збільшувати статутний та додатковий капітал за договором позики або іншими видами договірних зобов'язань. Проте збільшувати статутний (складений) капітал господарського товариства за рахунок коштів, одержаних у кредит або під заставу, заборонено. Про це Міністерство економічного розвитку і торгівлі України повідомило в листі від 13.03.2017 р. №3211-13/7868-03.

Разом з цим, законодавством України не забороняється збільшувати статутний (складений) та додатковий капітал, а також інші фонди господарського товариства на суму кредиторської заборгованості такого господарського товариства перед одним з засновників (учасників, акціонерів) цього господарського товариства за договором позики або іншими видами договірних зобов'язань (крім договорів кредитування або застави).

Такі внески не змінюють власне статутний капітал на рахунку 40, таким чином, частка засновника від такого додаткового внеску ніяк не збільшується і додаткових вигід він не набуває.

Сума додаткових внесків до капіталу підприємства не збільшує доходи підприємства – див. п. 3 НП(С)БО 1 і п. 5 П(С)БО 15 . А саме, не вважається доходом збільшення активів і капіталу за рахунок внесків власників (учасників). Тут йдеться не лише про внески до статутного капіталу, але й про додаткові внески для поповнення оборотних коштів підприємства.

Для відображення внесків до додаткового капіталу передбачено субрахунок 422 «Інший вкладений капітал». Згідно з  Інструкцією №291 на ньому обліковується інший вкладений засновниками підприємств (за винятком акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішення про зміну розміру статутного капіталу.

Перш за все потрібно зібрати збори учасників і зафіксувати збільшення додаткового капіталу у протоколі загальних зборів, а також те, що такий внесок відбувається у вигляді зарахування вимог засновника щодо повернення йому поворотної фіндопомоги. Також у цьому протоколі слід визначити, на який строк вноситься додатковий внесок, або зазначити, що він вноситься безстроково.

 

Податок на прибуток

Об’єкт оподаткування визначається шляхом коригування фінрезультату у бухобліку (пп. 134.1.1 ПКУ), а додаткові внески на цей фінрезультат ніяк не впливають.

Внесення додаткових внесків не є об’єктом оподаткування ПДВ, адже не відбувається постачання товарів, робіт чи послуг у розумінні пп. 14.1.185, 14.1.191 ПКУ.

Розглянемо облік додаткових внесків на прикладі.

 

 

Приклад. На зборах засновників прийнято рішення про здійснення додаткових внесків до капіталу підприємства від одного із засновників на загальну суму 80000 грн з одночасним зарахуванням вимог з повернення фіндопомоги цьому засновнику.

 

Облік додаткових внесків засновників

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

дебет

кредит

сума, грн.

Відображено зобов’язання засновника з внесення додаткового капіталу

377

422

80000

Зараховано внесок в рахунок погашення зобов’язань з повернення фіндопомоги засновнику

685

377

80000

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518