• Посилання скопійовано

Я в обліку та звітності виправити арифметичну помилку?

У 2019 р. виявлено помилку в фінзвітності за 2017 рік. Отримано передплату від покупця в сумі 15 000 грн (за 5 шт. за ціною з ПДВ 3 000 грн), складено ПН. У цьому ж місяці відвантажено товар на суму передплати. В обліку відображено 12 000 грн (5 шт. за ціною з ПДВ 2 400 грн.) Як виправити помилку?

У абз. 4 п. 9 Методичних рекомендації №356 зазначено, що виправлення помилок минулих років оформлюється у місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою.

У цій бухдовідці наводиться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухобліку, якою виправляється помилка.  У місяці складання бухгалтерської довідки її дані записуються до відповідного регістру бухобліку і Головної книги. 

Оскільки в ситуації, яка розглядається, помилка впливає на розмір дебіторської заборгованості з покупцем, то необхідно перед складанням бухгалтерської довідки провести звірку заборгованості з цим покупцем шляхом складання акту звіряння розрахунків.

У п. 7.1 Положення №879 зазначено, що інвентаризація дебіторської та кредиторської заборгованостей полягає у звірці документів та записів у реєстрах обліку і перевірці обґрунтованості сум, відображених на відповідних рахунках, та оформлюється актом інвентаризації.

Дебіторська і кредиторська заборгованості перевіряються, зокрема, щодо обґрунтованості сум, які обліковуються на рахунках обліку розрахунків з покупцями, замовниками, постачальниками, підрядниками, одержаних і виданих векселів, одержаних позикових коштів, наданих кредитів (позик), з підзвітними особами, депонентами, іншими дебіторами і кредиторами (п. 7.3 Положення №879).

Докладніше про інвентаризацію дебіторської та кредиторської заборгованості, цільового фінансування підприємства ми писали тут та тут.

Згідно з п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6).

Мінфін у листі від 30.12.2009 р. №31-34000-10-10/36311  повідомляє, що використання рахунків класу 6, зокрема рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами» для відображення операцій з виправлення помилок за минулі роки передбачено ч. 7 тексту до рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» Інструкції №291.

У бухобліку підприємства-виконавця операції з матеріалами, що прийняті для переробки, відображаються так (суми умовні):

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Виправлена арифметична помилка на підставі бухгалтерської довідки та акту звіряння розрахунків

681

44

3000,0

44

643

500,0


Враховуючи, що на підставі п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування, то необхідно виправити показники податкової декларації за 2017 р. щодо виявлення заниження об'єкта оподаткування.

Про те, що виправлення помилок, допущених у фінансовій звітності, має здійснюватися з одночасним коригуванням податкової звітності ДФС повідомляє в листі від 21.01.2016 р. №1080/6/99-95-42-03-15. Зокрема, виправлення помилок у податковій звітності здійснюється відповідно до ст. 50 ПКУ.

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04201
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528