• Посилання скопійовано

Індосамент векселя: оподаткування й облік

ТОВ на загальній системі (звітується щоквартально) в 2016 р. продало товар покупцю. У 2017 р. покупець видав вексель (простий) на суму заборгованості. У 2018 р. вексель ТОВ продало за ціною, вищою номіналу векселя. У якому періоді ТОВ в декларації на прибуток має відобразити витрати щодо придбання векселя? У яких додатках декларації на прибуток відобразити купівлю-продаж векселя?

Перш за все відмітимо, що коли підприємство спочатку отримало простий безпроцентний вексель у рахунок оплати відвантажених товарів, а згодом вирішило такий вексель продати — тоді мова йде про індосамент векселя. Згідно з ст. 1 Закону «Про цінні папери та фондовий ринок»  індосамент — це передавальний напис на ордерному цінному папері, що посвідчує перехід прав на цінний папір і прав за цінним папером до іншої особи в установленому законодавством порядку.

 

Бухоблік

Трохи зазначимо про бухоблік, адже від цього й залежить податок на прибуток. Коли підприємство отримало вексель в рахунок оплати за відвантажений товар, то в бухобліку його слід обліковувати як дебіторську заборгованість, використовуючи:

  • або рахунок 34 «Короткострокові векселі одержані», якщо термін погашення векселя складає менше року (Дт 34 Кт 361);
  • або субрахунок 182 «Довгострокові векселі одержані», якщо термін погашення векселя складає більше року (Дт 18 Кт 361).

Номінальна вартість векселя відображається на позабалансі на субрахунку 042 «Непередбачені зобов’язання».

А ось передача векселя за індосаментом у бухобліку відображається як продаж векселя. У звітному періоді продажу векселя слід відобразити дохід від продажу векселя (Дт 377 Кт 719) та його собівартість та інші витрати, пов’язані з його реалізацією (Дт 949 Кт 34/18).

 

Податок на прибуток

У звітному періоді отримання векселя ніяких податкових різниць не буде, адже така операція не впливає на фінрезультат (доходи чи витрати не виникають). Тільки коли вексель не буде погашений, тоді вже йтиметься про грошову дебіторську заборгованість, а відтак, й про створення резерву сумнівних боргів. Ось тут вже й виникатимуть податкові різниці.

У звітному періоді здійснення індосаменту векселя, тобто його продажу, потрібно буде враховувати «ціннопаперові» правила податкового обліку, передбачені пп. 141.2 ПКУ.

Відповідно доходи від продажу векселя та його собівартість мають відображатися у декларації з податку на прибуток у  звітному періоді продажу такого векселя.

Судячи із умов питання, переоцінки векселя не було, а тому таку різницю не розглядаємо.

Згідно з пп. 141.2.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму бухоблікового додатного фінрезультату. Оскільки підприємство продало вексель за вартістю більше номіналу, то у бухобліку виникає позитивний фінрезультат (Кт 719 перевищує Дт 949), тобто прибуток. Сума такого бухоблікового прибутку відображається в рядку 4.2.2 додатка РІ до Декларації.

Далі слід визначити податковий ціннопаперовий фінрезультат від продажу векселя, він відображається в додатку ЦП до Декларації, а саме:

  • у рядках 01.1–01.11 додатка ЦП слід зазначити суму доходів від продажу чи іншого відчуження цінних паперів у розрізі таких цінних паперів (Кт 719);
  • у рядках 02.1–02.11 додатка ЦП показуємо суму витрат, пов’язаних із придбанням таких цінних паперів (фактично балансову вартість таких цінних паперів) у розрізі цінних паперів (Дт 949).

Оскільки судячи із умов запитання, підприємство  не здійснювало контрольованих операцій, то рядки 01.12, 01.13, 02.12, 02.13 додатка ЦП слід залишити не заповненими. Рядок 03 та рядок 04 додатка ЦП також залишиться не заповненим, якщо у підприємства немає  ціннопаперового збитку минулого періоду та від’ємного загального результату переоцінки цінних паперів, не врахованого у попередніх податкових періодах.

Фінрезультат від продажу й інших способів відчуження цінних паперів відображається у рядку 4.1.4 РІ додатка ЦП.

Якщо за результатами звітного періоду платником податку отримано додатний загальний фінрезультат від операцій із продажу ЦП (значення рядка 4.1.4 РІ додатка ЦП — додатне), то сума такого додатного загального ціннопаперового фінрезультату збільшує фінрезультат до оподаткування податкового (звітного) періоду платника податку (пп. 141.2.5 ПКУ). Таке збільшення відбувається через перенесення цієї суми до рядка 4.1.4 додатка РІ до Декларації.

 

ПДВ

Продаж векселя, як і решти цінних паперів, за кошти не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.1 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449